Değerli Gerze Gündem Haber Okurlarım:

Virüsle Savaşılıyor! Peki Kim bu savaşanlar?

Cumhuriyetimizin ülkemize kazandırdığı, Sağlık Personeli!

Ama cehaletle savaşmak çok zor! Bu zorlu savaşı kazanmak ancak insanları eğitmekle mümkün olabilir.

İnsanı eğitmek, önce o insanlara vatan sevgisini aşılamakla   başlamak gerekecektir!

Bir boz kırlı ozanımız ne güzel demiş:

Kim Kimi Sever?

Beyaz karayı, sinek yarayı, zengin parayı sever.

Yemek tuzu, maymun muzu, kurt kuzuyu sever.

Tombul yatmayı, geveze atmayı, pazarcı satmayı sever.

Kan damarı, züğürt kumarı, azgın şamarı sever.

Güzel nazı, aşık sazı, cırcır böceği yazı sever!

Sevmek ne güzel değil mi? Hele vatan sevgisi, insan sevgisi, doğa sevgisi çok önemlidir!

Her esip gürleyeni adam.

Her " Seviyorum" diyeni aşık.

Her " Arkandayım" diyeni mert.

Her "Atatürk fotoğrafı ve sözünü" paylaşanı Atatürkçü, zannettik.

Yanıldık! Ama kandırılmadık!

Bir büyük şairimiz şöyle sesleniyor:

Kendine bak kendine...

Özüne, Sözüne, Benliğine.

İlgilenme kimseyle, kim ne yemiş ne giymiş, bundan sana ne!

Sen kendini besle; Bilgiyle, Sevgiyle, Şefkatle...

Ancak o zaman ulaşırsın, İNSAN olmanın erdemine...

İnsan olabilmenin erdemine ermek sanıldığı kadar kolay değildir!

İnsan olabilmenin yolu çok iyi eğitim alabilmekten geçebiliyor!

Eğitim, önce aile içinde, sonra yaşadığı çevrede ve nihayet okulda sağlanabiliyor! Peki aile, çevre ve okul ortak değerleri insana verebilmede yeterli donanıma sahipler mi? Sanmıyorum!

Cumhuriyeti kuranlar," Fikri Hür, İrfanı Hür, Vicdanı Hür" kuşaklar yetiştirmeyi hedeflerine koymuşlardı.

Ne zaman ki bu hedeflerden sapıldı ve vaz geçildi! "Saldım Çayıra Mevla'm  Kayıra "misali kuşaklar yetiştirildi!

Yani Milli Eğitim Bakanlığı Milli olmaktan çıkarıldı!

Her iktidara gelen siyasi kadrolar, bakanlar değişse bile, milli eğitim sistemi de onlarla birlikte değişti! Başka ülkelerden aldıkları bazı uygulamaları ülkemiz sistemine sokmaları, Milli Eğitim Sistemimizi altüst ederek bozdu!

Eğitim-Öğretim sistemi bozulursa, o ülkede insanın insanlaşması da çok bozulur! Eğitim kim görmüş, kim görmemiş  bu durumu bile anlayamıyoruz!

Virüslü ortamda, sosyal mesafe ayarı, maske takma, maske takmamak da inatlaşmalar neyin ürünü olabilir ki?Eğitim eksikliği olabilir mi? Elbet olabilir diyebiliriz.

Daha önce de Gündem Haberde bu konuları kapsayan yazılarıma köşemde dokunmuştum! Anlayan anlamıştır!

Bir ülkede, maske takmayarak, sağlığımız için ortak insanca uygulamamız gereken kurallara uymuyorsak; insanlar bu nedenle çeşitli para cezalarına çarptırılıyorsa; o ülke insanının toplumsal yaşama uygun olarak eğitilmediğini söyleyebiliriz!

İşte bu nedenle İNSAN olabilmek için, kim olursa olsun önce insanın İNSANCA mutlaka eğitilmesi gerekiyor! Çünkü başka hiçbir çıkar yolumuz yoktur! Adam sendeci tavırlara devam edilirse; yenilen cehalet olacak, gerisinde yaşanmış acı gerçekler bırakacaktır!

Halkın özverili yardımcı desteği olmadığı sürece, "Savaşan Sağlık Savaşçılarının" başarıları gölgelenecektir!

Sevgiyle ve sağlıcakla kalınız. 22-06-2020

Ali Vacit TOKMAK

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Ali Vacit TOKMAK 7 ay önce

sayın gka," halk savaşanlara böyle mi destek olacak?" " böyle olmaz,böyle de olmaz ki!" " teşekkürler başkan!"üç ayrı başlık altında topladığım köşe yazılarına yaptığınız eleştirisel yorumlarınızı geçte olsa okudum. teşekkür ederim.konular bağlantılı...i̇nsanlarımız ne yazık ki kendilerini çok yakından ilgilendiren konuları içeren yazıları nedense dikkatli okumuyorlar! adam sendeci olmuşlar! başkan öğretmen olduğu için, meslek arkadaşım gerçekten öz verili dürüst, gayretli, insana sevgi ve saygısı varsa onu her durumda desteklerim. hata ve yanlış yapabilir! uyarırım.uyarılarımı dikkate almıyorsa eleştiririm. henüz böyle bir durumu görmedim ve izlemedim. i̇yi niyetli olarak çalışmalarını sürdürüyor sanıyorum.gerze çok ilginç bir yer! nedense insanlar arkadan konuşmayı çok seviyorlar! yüze geldimi dut yemiş bülbül kesiliyorlar! yani iki yüzlülük almış başını gidiyor! sizde işin farkındasınız sanırım! ben eğitimsizliliği ön plana çıkarıyorum! durum şimdilik budur diyorum!

Misafir Avatar
Göbeğini Kaşıyan Adam! 8 ay önce

Hocam, Başkan Bey ve sizin ağız birliği etmiş gibi bu “eğitim şart” demeleriniz çok ilginç geldi bana. Emekli öğretmen dayanışması devam ediyor. Bence de şu halk olmasaydı Başkan Bey salgın döneminde mükemmel yönetirdi Belediyeyi! gka

Misafir Avatar
Göbeğini Kaşıyan Adam! 8 ay önce

Hocam, buraya yazacağım yorumu okumadan önce bir önceki yazınıza gönderdiğim ve bugün yayına alınan yorumları okuyun isterseniz. Bağıntılı konular. gka

Misafir Avatar
Göbeğini Kaşıyan Adam! 8 ay önce

Önceki yazınızı şu yorum ile sonlandırmışım: - “Başkan Bey de ne yapsın, insanlar ile uğraşmak kolay iş değil! Pazar yerindeki nalbura, oyuncakçıya, meyvacıya, giysiciye söz geçiremez, vatandaşa laf anlatamaz, kimse üzülmesin diye zabıtaya ceza yetkisini kullandıramaz, “eğitim şart” diyerek işin içinden çıkmaya çalışır. Baktı olacak gibi değil kendini vurdu dağa toprağa; mandalina, erguvan, fasülye, nohut, mercimek ekim dikim işleri ile bir iç huzur arayışı içinde bu sıralar. Biraz daha dayansın, kaldı şuracıkta 3,5 senesi. gka” -

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

tıkla

sanalbasin.com üyesidir