FLAŞ HABER
RESMİ İLANLAR:
banner405
Gerze Esnaf Odasından Bildiri

 Yeni nesil yazarkasa konulu genelge aynen şöyle;

  Maliye Bakanlığı kredi kartı ile yapılan ödemelerde kayıt dışı işlemlerin azaltılması ve yapılan satışların anlık olarak inceleme yapmaya yetkili olanlarca görülebilmesi ve denetlenebilmesi amacıyla, yazarkasalarda bulunması gereken teknik özellikleri yeniden belirlemiştir.

  Bakanlıkça yapılan açıklamaya göre, yeni nesil ödeme kaydedici cihaz olarak yeni yazarkasaların aynı zamanda POS cihazı özelliğinin olması zorunludur.

Bu kapsamda yazar kasa ve POS cihazı üreten firmalar, yeni nesil cihazları üretme çalışmalarına başlamışlardır. Bu çalışmalara paralel olarak 15 Haziran 2013 tarihli ve 28678 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 426 sıra numaralı Vergi Usül Kanunu Genel Tebliği ile yazarkasa ve/veya POS cihazı kullanan mükelleflerin de kademeli olarak 1.1.2016 tarihine kadar bu cihazları kullanmaları zorunlu hale getirilmiştir.

Anılan tebliğe göre, faaliyetlerinde seyyar POS cihazı kullanan mükellefler ile yol kenarında otopark hizmeti verinler 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren yeni nesil POS cihazını kullanmak mecburiyetindedirler.

Yukarıda sayılanların dışındaki mükelleflerin ise 1 Ocak 2016 tarihinde itibaren yeni nesil cihazları kullanmaları zorunludur. Ancak bu süre içersinde mali hafızası dolan cihazlara yeni mali hafıza takılmayacak ve bunların yerine yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar kullanılmaya başlanacaktır.

Basit usülde vergiye tabi esnaf ve sanatkarlarımızın yazar kasa kullanma mecburiyetleri olmadığından bu cihazları kullanma zorunluluğu da bulunmamaktadır.

1 Temmuz 2013 tarihi itibariyle yeni nesil POS/yazarkasa kullanma mecburiyeti getirilen esnaf ve sanatkarlar bu cihazların satın alış faturasındaki tarihi takip eden 90 gün içinde bağlı bulundukları vergi dairesine(alış faturası örneği, cihaz sicil numarası, cihazdan alınan bir fiş örneği de dahil olmak üzere gerekli belgeleri eklemek suretiyle)bir dilekçe vererek, cihazlarını kayıt ettirmek zorundadırlar.

Bir başka ifadeyle yol kenarı otopark işletenlerle seyyar POS cihazı kullananlar, 30 Eylül 2013 tarihine kadar yeni cihazlarını bağlı bulundukları vergi dairesine kayıt ettirmek zorundadırlar.

1 Temmuz 2013 tarihi itibariyle yeni nesil cihaz olarak henüz Maliye Bakanlığından onay almayan ancak onay almak üzere başvuruda bulunan firmalarla yapılan anlaşmalar da bu kapsamda geçerli olacaktır.

Yol kenarı otopark işletmeleri ile seyyar POS cihazı kullananların dışında kalan esnaf ve sanatkarlar, yukarıda belirtilen süreler içersinde yeni nesil yazarkasa kullanmaya başladıklarında, bu cihazların alış faturasında yer alan tarihten itibaren 30 gün içinde bağlı bulundukları vergi dairesine söz konusu cihazları kaydettirmek zorundadırlar.

Belirtilen süreler içersinde yeni nesil cihazını vergi dairesine kaydettirmeyen mükelleflerden bilanço usülüne göre defter tutanlara 1.200TL., işletme hesabı esasına göre defter tutanlara ise 600TL. usülsüzlük cezası kesilecektir.

Tüm esnaf ve sanatkarlarımızın bilgilerine sunulur.Gerze Gündem Haber
banner381
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner402

banner385

banner410

sanalbasin.com üyesidir

Gerze Esnaf Odasından Esnaf ve Sanatkarlara
4250 Sayılı Kanunda yapılan düzenlemelerle ilgili Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun 55 nolu genelgeleri.

Haberi Oku