FLAŞ HABER
RESMİ İLANLAR:
banner405
Sinop Defterdarlığından Duyrulur

6831 sayılı Orman Kanunun 2/b maddesi gereğince Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan taşınmazların değerlendirilmesine yönelik hükümlerin yer aldığı 6292 sayılı Orman Köylerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun 26.04.2012 tarihli ve 28275 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

BU KANUN İLE GETİRİLEN İMKANLAR:

A)2-B ALANLARININ SZATIŞINDA

        RAYİÇ BEDELİN %70’ İ ORANINDA SATIŞ BEDELİ İMKANI

Hak sahiplerine doğrudan satılacak olan taşınmazların satış bedeli, rayiç bedelin yüzde yetmişidir.

SATIŞ BEDELİNİN PEŞİN ÖDENMESİNDE %20, EN AZ YARISININ ÖDENMESİNDE %10 İNDİRİM İMKANI

Satış bedelinin tamamının peşin ödenmesi halinde yüzde yirmi, en az yarısının ödenmesi halinde yüzde on oranında indirim uygulanır.

3-4 YILA KADAR FAİZSİZ TAKSİT İMKANI

Peşinat alınmadan yapılan taksitli satışlarda ise satış bedelinin yüzde onu, yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç üç ay içinde, kalanı sise beledi ve mücavir alan sınırları dışında ise en fazla 4 yılda sekiz eşit taksitte faizsiz olarak ödenir.

VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ, HARÇ, DAMGA VERGİSİ İLE KAMU İDARELERİNCE ALINAN ÜCRETLERDEN MUAFİYET

Bu kanın hükümlerinin uygulanmasında yapılacak satış, tescil, devir, kayıt, terkin düzeltme, ifraz, tevhit, cins değişikliği ve ipotek işlemleri ile bunlara bağlı ve tamamlayıcı nitelikteki işlemler veraset ve intikal vergisinden,492 sayılı Kanun ile 26.5.1981 tarihli 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu kapsamında alınan harçlardan, bu işlemler nedeniyle düzenlenecek kağıtlar damga vergisinden ve genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerince alınan ücretlerden muaftır.

SON 5 YIL İÇİN TAHSİL EDİLEN ECRİMİSİL BEDELİ KADAR İNDİRİM İMKANI

 

Bu kanın hükümlerine göre hak sahiplerine doğrudan satılan, tapu kayıtları geçerli kabul edilerek devredilen ve iade edilen taşınmazların tapu kütüklerindeki 6831 sayılı Kanunun 2. ve 2/B maddesine tabi olduğu yönünde konulmuş belirtmeler, Maliye Bakanlığının talebi üzerine tapu idaresince terkin edilir. Bu taşınmazlardan ecrimisil alınmaz,  tahakkuk ettirilen ecrimisiller terkin edilir, başvuru tarihi itibariyle son beş yıl için tahsil edilen ecrimisil bedeli satış bedelinden mahsup edilir, bu bedelden fazlası iade edilmez.

 

B)2/B ALANLARINDA İADE HAKKINDAN YARARLANACAKLAR İÇİN:

 

MÜLKİYET UYUŞMAZLIKLARINA SON VERİLİYOR, TAPULARI İPTAL ERDİLEN KİŞİLERE TAŞINMAZLARI İADE EDİLİYOR

 

Tapu ve kadastro veya imar mevzuatına göre ilgilileri adına oluşturulan ve tapuda halen kişiler adına kayıtlı olan taşınmazlardan Hazine adına orman sınırı dışına çıkarıldığı gerekçesiyle tapu kütüklerine 2/A veya 2/B belirtmesi bulunan veya konulan taşınmazların tapu kayıtları bedel alınmaksızın geçerli kabul edilir ve tapu kütüklerindeki 2/A veya 2/B belirtmeleri terkin edilerek tescilleri aynen devam eder, aynı gerekçe ile bu nitelikteki taşınmazlar hakkında dava açılmaz V,açılan davalardan vazgeçilir, açılan davalar sonucunda tapularının iptaliyle Hazine adına tesciline karar verilen, kesinleşen ve tapuda henüz infaz edilmeyen taşınmazlar hakkında da aynı şekilde işlem yapılır. Ancak bu kararlardan infaz edilerek tapuda Hazine adına tescil edilen taşınmazlar ise, ilgilileri tarafından bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içinde idareye başvurulması halinde, bedelsiz olarak  önceki kayıt maliklerine veya kanuni mirasçılarına iade edilir.

 

Özel kanunlar gereğince Devlet tarafından kişilere satılan, dağıtılan, trampa edilen, bedelli veya bedelsiz devredilen veya iskanen verilen yada özelleştirme suretiyle satılanlar ile hisseleri devredilen özel hukuk tüzel kişileri adına kayıtlı olan ancak daha sonra Hazine adına orman sınırı dışına çıkarıldığı gerekçesiyle tapu kütüklerine 2/A veya 2/B belirtmesi konulan taşınmazların tapu kayıtları geçerli kabul edilir, aynı gerekçe ile bu nitelikteki taşınmazlar hakkında dava açılmaz, açılan davalardan vazgeçilir, açılan davalar sonucunda Hazine adına tescil edilenler ise,  bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 yıl içinde ilgilileri tarafından idareye başvurulması halinde önceki maliklerine veya kanuni ya da akdi haleflerine bedelsiz olarak iade edilir. Ancak, bu kişilerden taşınmazlarına karşılık daha önce yer verilenlere veya bedeli ödenenlere işlem yapılmaz.

 

BAŞVURU BEDELİ VE SATIŞ BEDELİ ALINMIYOR

 

2/B alanlarında iade hakkından yararlanacaklardan başvuru ve satış bedeli alınmaz.

 

BAŞVURUDA BULUNMAMASI HALİNDE YAPILACAK İŞLEMLER:

 

Hak sahipleri veya ilgilileri tarafından süresi içersinde başvurulmaması veya başvuruda bulunmasına rağmen yükümlülüklerin yerine getirilmemesi ya da gerekli şartları sağlayamaması sebebiyle doğrudan satılamamaları veya iade edilememeleri sebebiyle haklarında işlem yapılmayan taşınmazların tapu kütüklerinde yer alan 2/B,kullanıcı ve muhdesat belirtmeleri Maliye Bakanlığının talebi üzerine tapu idaresince terkin edilir ve  bu taşınmazlar Maliye Bakanlığınca genel hükümlere göre değerlendirilir.

 

Bu kanunun 7.maddesinin birinci fıkrası kapsamında kalan taşınmazlardan tapuda Hazine adına tecilli olan taşınmazlar hakkında aynı fıkrada belirtilen süre içersinde idareye başvurmayan ilgililerin hakları bu süre sonunda sona erer, bu kişiler idareden başkaca talepte bulunamazlar,  hak ve tazminat talep edemezler ve dava açamazlar. Bu taşınmazlardan Hazine adına tescilli olanlar idarece satış dahil genel hükümlere göre değerlendirilir,

 

Bu kanun hükümlerine göre işlem yapılmak üzere ilgilileri tarafından süresi içersinde başvuruda bulunulmaması veya başvuruda bulunmasına rağmen yükümlülüklerin yerine getirilmemesi sebebiyle hakkında işlem yapılmayan taşınmazlara ilişkin olarak açılmamış davalar açılır, durdurulan davalara devam edilir ve kesinleşmiş yargı kararları yerine getirilir.

 

İRTİBAT TELEFONU                                      SİNOP DEFTERDARLIĞI

0 368 261 25 05
Gerze Gündem Haber
banner381
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
şerafettin 7 yıl önce

öpülmeye hazır olun

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner402

banner385

banner410

sanalbasin.com üyesidir

Gerze Esnaf Odasından Esnaf ve Sanatkarlara
4250 Sayılı Kanunda yapılan düzenlemelerle ilgili Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun 55 nolu genelgeleri.

Haberi Oku