Ayancık HES Santral Binası Mühürlendi

İlk Enerji Üretim Sanayi A.Ş tarafından Sinop’un Ayancık ilçesinde yapılan Ayancık HES projesinin ana binası mühürlendi.

Ayancık HES Santral Binası Mühürlendi

21 Ekim 2015’te “ÇED gerekli değildir” kararı ile iptal edilen Ayancık Regülatörü ve HES projesinin mühürlenmesiyle ilgili açıklama yapan Ayancık Çevre Koruma Derneği Başkanı Mukaddem Sarısoy, “Ayancık HES santral binası yapı izin belgesi ve iş yeri açma ruhsatı Ayancık Belediyesi tarafından 11 Ocak 2016 tarihinde iptal edilerek tesis mühürlenmiştir.” dedi.

Sarısoy açıklamasında suyun doğal döngüsüne tekrar kavuştuğunu belirterek “HES’ler karbon emisyonuna neden olmadığı için yenilenebilir enerji olarak kabul edilse de, bu kabulün sınırının Avrupa’nın birçok ülkesinde, tesislerin kurulu gücünün 10 MW ve altında olması koşuluna dayandığı belirtilmektedir. Bu açıdan HES’lerin yenilebilir enerji olarak kabul edilmesi için kurulu gücün 10 MW ‘ın üstüne çıkmaması gerekir. Ayancık HES 15.6 MW gücündedir. Bu düzeyin üzerindeki enerji tesisleri yenilenebilir olmayan enerji üretim tesisi sınıfına girmektedir. Yenilenebilir enerji, kaynağını tüketmeyen enerjiler olarak adlandırılır.

Suya dayalı enerji olan HES’ler tartışmalı bir konumda bulunmaktadır. Su doğal döngüsü içinde kendini yeniden üretebilmektedir. Fakat bu koşul su döngüsünün içinde gerçekleştiği coğrafyanın sabit koşulları için geçerlidir. Su döngüsünü sağlayan dengenin bozulması durumunda, o coğrafyanın suyu yeniden üretebilmesi mümkün olmayabilmektedir. Mahkeme kararı sayesinde suyun doğal döngüsü şu an için sağlanmaktadır. Ayancık çayı artık özgür akacak.

Mücadele edenler her zaman kazanamaz ama kazanlar hep mücadele edenlerdir.” dedi.

Kaynak: Ayancık Gazetesi

Gerze Gündem Haber

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 17:46

Mustafa Yoğurtçu

YORUM EKLE
YORUMLAR
HÜSEYİN BODUR
HÜSEYİN BODUR - 7 yıl Önce

ayancik belediye başkani değerli insan sayin ayhan beyle ben ayni dönemde istanbulda dernek yönt krl başk yapan hemşehrileriz...bu hes buraya yapiakna kadar neden bir işlem veya bir tepki gösterilmedide iş buraya kadar gelince bu işleme başvuruldu..????devletsiz millet, milletsiz develet asla omaz zaten...eğer millet o zmanlarda tipki biz gerzeliler gibi medeni tepkisini topyekün koymuş olsaydi bukadar çevre katliamida gerçekleşmemiş olurdu..! ama yinede halkin baskisi ve ricasini kiramayan sayin belediye başkanim güzel ahkali insana en samimi duygularimla teşekkkür ediyorum..ama şunu bir yere yaziniz bu hes öyle veya böyle bitiririlir...cenabi Allah doğamiza bile, bile sirf kendi maddi ikamallleri için zarar verenleri affetmesin inşAllah...bir ağaci bile luzumsuz kesenlerin elleri dibinden kopsun...onlar bize yüce yaradanimizin ikramidir,emanetidir....ama yeri gelir b kesileceği yerde kesilir elbet ama hemen yenisini dikemekde Allah bir ibadettir....saygilarim

banner381
SIRADAKİ HABER