Çernobil Unutulmadı

12-13-14 Nisan Çernobil Aksiyon Haftası, Çernobil ve Sağlık Paneli düzenleniyor. Panel 12Nisan'da Sinop'ta ,13Nisan'da Samsun'da

Çernobil Unutulmadı

  26 Nisan günü, Çernobil felaketinin 29. Yıldönümünde Türkiye’de 40 yıldır yaşanan nükleer karşıtı mücadele ve santral tartışmaları  artarak devam ederken, bir kez daha bir araya gelip nükleere hayır diyeceğiz. 7 milyon kişinin sağlık koşullarını ve geleceğini etkileyen, 800 bin insanın ‘tahliye görevlisi’ olarak felaketin yaşandığı alanda engelleme ve temizlik çalışmaları yaptığı için engelli olduğu ya da hayatını kaybettiği, 17 bin insanın patlamadan dolayı babalarını kaybettiği insan eliyle yaratılan afet Çernobil. Türkiye’de hiçbir resmi araştırma yapılmadığı için net sonuçları hala bilinmeyen Çernobil’i, 4 yıl önce meydana gelen ancak önümüzdeki 20-30 yıl boyunca da etkilerini deneyimleyerek konuşmaya devam edeceğimiz Fukuşima nükleer felaketine dair her gün yeni bir haber alırken, yeni santrallerin kurulmasında ısrar edildiği için yarınımız adına duyduğumuz endişelerle daha derinden anacağız.

12-13-14 Nisan Çernobil ve Sağlık Paneli

Bu anlamlı haftaya Avrupa Çernobil Ağı’ndan Dünya Çernobil Ağı’na evrilen grubun bir parçası olarak Yeşil Düşünce Derneği (YDD)ve Nükleersiz.org, Çernobil ve Sağlık konulu panel ile katkı yapacak. Uluslarası konuşmacıların ağırlıklı olduğu panelde ilk olarak Beyaz Rusya’dan Dr Larisa Danilova Çernobil sonrası endokrin hastalıkları hakkında bilgi verecek. Ardından Türkiye’ye ilk defa geçen sene yine Yeşil Düşünce&Nükleersiz.org davetiyle gelen “Fukuşima Tanığı” adıyla tanıdığımız Toshiya Morita Fukuşima’daki sağlık durumu ve artan kanser oranları hakkında bilgi verecek. 2014 yılında IPPNW Avrupa Başkanı olan Almanya’da yaşayan Dr Angelika Claussen panelin diğer bir konuğu olarak Çernobil ve Fukuşima felaketlerinin neticesinde düşük doz radyoaktivitenin etkilerini anlatacak. Türk Tabipleri Birliği adına Karadeniz’deki kanser vakalarına dair özel bir çalışmaya imza atan Prof. Kayıhan Pala Çernobil’i Doğu Karadeniz ve Türkiye’deki etkileri hakkında bilgi verecek. Son olarak Dr Alper Öktem TAEK tarafından yayımlanan Çevresel Radyoaktivite Atlasında Doğu Karadeniz raporunu yorumlayacak.

Panelin ilk günü Sinop Nükleer Karşıtı Platform ve KESK’in destekleriyle Karadeniz’de Çernobil’in acı hatıralarını bugün dahi yaşamakta olan şehirlerden biri olup bu kez kendi şehrine nükleer santral kurulması planlarıyla mücadele eden Sinop’ta , ikinci günü Atakum Kent Konseyi, TMMOB, KESK ve bileşenlerinin destekleriyle komşusunu yalnız bırakmayan Samsun’da, üçüncü ve son günü ise İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Panel kimlere hitap ediyor?

Panel, nükleer santrallerin etkileri, toplum sağlığı konusunda bilinçlenme/bilinçlendirme açısından başta  hekimlere ve sağlık çalışanlarına hitap ederken şimdiye kadar pek de heryerde rastlanmayan detaylar hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi imkanı sağlayacağı için basına, bununla birlikte nükleer santrallerle yaşamaya hazır mıyım sorusunu kendisine soran herkese hitap ediyor.

Nükleersiz.org&Yeşil Düşünce Derneği

Pınar Demircan  

(Yeşil Gazete)

 

Gerze Gündem Haber

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2015, 18:21

Mustafa Yoğurtçu

YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER