İyi Dersler Şoför Amca

Ulaştırma ve Altyapı Bakan lığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TUVTURK Araç Muayene istasyonları ve Michelin Lastikleri iş birliğinde, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsamında yürütülen iyi Dersler şoför Amca projesi kapsamında Gerze’de taşımalı eğitim sistemindeki okul servis şoförlerin e eğitim verildi.

İyi Dersler Şoför Amca

İyi Dersler Şoför Amca projesi, taşımalı eğitim sisteminde görevli okul servis Şoförlerinin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim konularında bilgi ve becerilerini artırarak, bu şoförlerin kapasitelerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Proje her yıl belirlenen pilot illerde üç yıldan bu yana yürütülmektedir. Proje kapsamında geçtiğimiz dört senede toplam 38 bin servis şoförüne eğitimler verildi. Proje, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Afyon, Artvin, Bolu, Burdur, Elâzığ, Eskişehir, Karaman, Kırklareli, Mardin ve Sinop'ta ve bu illerin tüm ilçelerinde uygulanmaktadır. Proje uygulamaları, 15-19 Ekim 2018 tarihlerinde Ankara' da 5 gün süresince gerçekleştirilen ve pilot illerin İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve İl Jandarma Komutanl1klan personelinin katıldığı format ör eğitim semineriyle başladı.

Projenin bu aşamasında, proje İllerinin ilçelerinde görevli İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü mensubu eğitimciler, kendi i1çelerindeki tüm taşımalı eğitim servis şoförlerine iki saatlik eğitim veriyorlar.

Bu kapsamda, Gerze Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitime 35 servis şoförü katıldı. Eğitimde açılış konuşmalarının ardından, trafik güvenliği, ilk yard1m ve iletişim konularına değinilirken, taşımalı eğitim sisteminde görev yapan servis şoförlerine yönelik olan fotoğraf yarışmasının da duyurusu yapıldı. Toplantıya katılan servis şoförlerine katılım belgeleri verildi.

İyi Dersler Şoför Amca Projesi Hakkında:

İyi Dersler şoför Amca projesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TUVTURK Araç Muayene İstasyonları ve Michelin Lastikleri arasında imzalanan iş birliği protokollüyle, Trafikte Sorumluluk Hareketi kapsanmada hayata ge9iri lmi9tir.  İyi Dersler şoför Amca projesin in amacı, taşımalı eğitim sisteminde öğrenci taşımacılığı yapan şoförlerin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim becerileri konusunda bilgi ve becerilerini artırarak, bu şoförlerin kapasitesinin geliştirilmesidir.

Projenin ana hedef kitlesi, taşımalı eğitim sisteminde görevli okul servis şoförleridir. Bunun yanında, seçilen illerde formatörler aracılığı ile ilkokul öğrencilerine eğitimler verilmesi ve yarışmalar düzenlenmesi de planlanmaktadır. Ayrıca, okul yönetimi, öğretmenler, veliler ve şoförlere yönelik iletişim çalışmalarıyla trafik güvenliği konusunda farkındalığı geliştirmek amaçlanmaktadır.

Gerze Gündem Haber

Mustafa Yoğurtçu

YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER