83 Yıl Aradan Sonra Tekrar Açıldı

Türk Ocağı Sinop Şubesi Cumartesi günü düzenlenen görkemli bir açılış töreniyle 83 yıl aradan sonra tekrar Sinoplularla buluştu.

83 Yıl Aradan Sonra Tekrar Açıldı

Türk Ocağı Sinop Şubesi düzenlenen törenle hizmete girdi.

Alaaddin Keykubat Caddesi üzerinde bulunan tarihi hamamda açılışı gerçekleştirilen açılışa AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, AK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpcü, MHP Sinop İl Başkanı Ceyhan Demir, İl Müftüsü Mustafa Erkan, eski Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, bazı STK'ların temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Sinop Türk Ocağı Başkanı Metin Oktay Fındık, 83 yıl aradan sonra aynı heyecanla Türk Ocaklarının Sinoplularla buluştuğunu söyledi.

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz yaptığı konuşmada Türk Ocaklarının tarihçesi hakkında bilgi verdi. Türk Ocaklarının 1912 yılında Osmanlı Devletinin dağılmakta, yıkılmakta olduğu bir dönemde Türk milletini adeta yeniden diriltmek için kurulmuş bir kültür, eğitim ve ilim mektebi olduğunu dile getiren Öz, şu anda dünyanın büyük bir badireden geçtiğini söyledi. 

Öz, "Dünya, ülkemiz, çevremiz büyük bir badireden geçiyor. Çok ciddi bir tarihi dönemeçteyiz. Tabi burada herkese büyük görevler düşüyor. Bizim gibi milletine hizmeti şiar edinmiş, fisebilillah çalışmayı şiar edinmiş sivil toplum örgütlerinin önemi çok büyük. Bizim en çok önem verdiğimiz konu budur. Türkiyeyi yönetecek, Türk milletinin kaderine yön verecek gençler elbette üniversitede okuyor ama, aynı zamanda irfanını, imanını, milli kültürünü çok daha derinden hissedeceği ocaklara ihtiyacı var. İşte Tür Ocağı budur" dedi.

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş ise konuşmasında Tür Ocaklarının Sinop'ta tekrar kurulmasının büyük önem arz ettiğini söyledi. Nazım Maviş, "Bu gün burada 100 yıllık bir maziye sahip bir ocağın, bir STK'nın Sinop şubesinin açılışını yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olmasını öncelikle diliyorum. 25 Mart 1912'de yolculuğuna başlayan Türk Ocağı, bu güne kadar Türk siyasi tarihinin geçirdiği her badireden nasibini alarak bu günlere gelmiş bir sivil toplum kuruluşu.

Türk Ocağı'nın tarihi de biraz önce söylediğim gibi Türk siyasi tarihinin tarihi gibidir. 1927 yılından sonra CHP'nin o günkü tek parti zihniyetinin temellüküyle, sivil özelliğini bir miktar kaybetmiş olmasına rağmen, özellikle 1931 -1949 arası inkıtaya uğramasına rağmen, ondan sonraki yıllarda sivil, bağımsız ve Türk milletine faydalı bir çalışma içerisinde olma özelliğini hiç bir zaman yitirmemiş ocaklarımızdan bir tanesi" diye konuştu.

Yapılan konuşmalar ve İl Müftüsü Mustafa Erkan'ın okuduğu dua ardından Türk Ocakları Sinop Şubesi'nin açılış kurdelesi kesildi. Şube Başkanı Metin Oktay Fındık davetlileri tarihi mekanda gezdirerek gerçekleştirmeyi düşündükleri ocak faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Kaynak: Vitrinhaber

Gerze Gündem Haber

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2015, 10:34

Mustafa Yoğurtçu

YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER