Alkol Yasağı Başladı

Torba yasa ile getirilen ve tartışmalara yol açan içki yasakları 09 Eylül 2013 Pazartesi bugün başladı.

Alkol Yasağı Başladı

  Alkollü içkilerin 22.00 - 06.00 saatleri arasında perakende satışının yapılamayacağına ilişkin düzenleme bugün yürürlüğe girdi. Yasak, market, büfe, bakkal ve bayileri kapsıyor.

  Alkollü içkiler işletme dışından görülecek şekilde vitrinlerde de yer alamayacak. Alkollü içkiler lokanta restoran, gece kulübü, bar ve benzeri yerlerde ise saat sınırlaması olmadan açık olarak tüketilebilecek. Ancak tesis sınırları dışında tüketilmek üzere içki satışı yapılamayacak. Bu düzenlemenin park, bahçe, sahil ve kır düğünlerinde alkollü içki içilmesine ilişkin yasaklara dayanak oluşturacağı belirtiliyor.

  Alkollü içki satışı yapılan yerler ile eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler arasında en az 100 metre mesafe bulunacak. Bu koşul turizm belgeli işletmeler için aranmayacak. Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti verilen yerler, stadyum ve spor salonları, eğitim ve öğretim kurumları, pastane, kıraathane, bezik ve briç salonları ile akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında içki satılamayacak. 18 yaşın altındakilere de içki satışı yapılamayacak.

  Trafik kontrolünde 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu saptananlara 2 yıla kadar hapis cezası verilecek. 1.00 promil, 2 kadeh rakı ya da 4 şişe biraya eşdeğer oluyor. Özel otomobillerde 0.50, diğer araçlarda 0.20 promilin üzerinde alkollü olan sürücülerin trafik kazasına neden olmaları halinde haklarında TCK hükümleri uygulanacak. Alkolmetreyi üflemeyene ise 2 bin TL para cezası verilip, sürücü belgelerine 2 yıl el konulacak. Sürücü koltuğunda da artık sigara içilemeyecek.

  Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, düzenlemenin yaklaşık 200 bin büfeciyi olumsuz etkileyeceğini büyük müşteri kayıpları olacağını aktardı. Uygulamanın haksız rekabete yol açacağını iddia eden Palandöken, “Yandaki meyhane içki satışına devam ederken, büfeci satamayacak” dedi. Özellikle turistik bölgelerde işyeri bulunan esnafın uygulamadan daha fazla etkileneceğine işaret eden Palandöken, saat 22.00’den sonra içki satın almak isteyen bir turiste durumun izah edilmesinin zor olduğunu vurguladı.

 Kaynak:Cumhuriyet

Gerze Gündem Haber

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2013, 13:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
nevcivan
nevcivan - 8 yıl Önce

içki̇ bütün kötülüklerin anasidir. rabbim bu yasayi çikaranlardan razi olsun. sermaye takiminin oyununa gelip de kimse abuk sabuk yorumlar yapmasın sakın. diğer ülkelerdeki uygulamalara bakın da kim daha müslüman anlar herkes. geç kalınmış bir uygulama bence hayırlı olsun.bunun sayesinde içki illetini bırakan vatandaşlarımız da artacaktır inşaallah

banner381
SIRADAKİ HABER