Batur Feshane’yi Değerlendirdi

Bağımsız Sinop İl Genel Meclis Üyesi Abdullah Batur ikincisi düzenlenen İstanbul’daki Sinop Tanıtım Günleri ile ilgili İl Genel Meclisine ve Valiliğe rapor sundu.

Batur Feshane’yi Değerlendirdi

Batur’un Raporu:

İstanbul’daki Sinop Tanıtım Günleri İle İlgili İl Genel Meclisi’ne Ve Sinop Valiliği’ne Sunduğum Rapor

 

Sinop Tanıtım Günleri Valilik, Eski Yeni Milletvekilleri, Sinop ve İlçe Belediye Başkanları, İlçe Kaymakamlarının bir bölümü, Sinop Üniversitesi, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Dernekler, Vakıflar, İşadamları ve Esnaflar desteğinde gerçekleşti.

 

İlçe Belediyeleri, Başkanları tarafından yüksek enerji ile temsil edildi. İlçe Belediye Başkanları ile tek tek görüştüm. Tanıtım Günleri ile ilgili değerlendirmelerini aldım. Başkanların ortak değerlendirmesi bu seneki katılımın daha az olduğu, Anadolu yakasından gelen olmadığı yönündeydi.

 

Başkanların çoğunluğu Sinop tanıtım organizasyonlarının Valilik, İl Genel Meclisi, İlçe Belediyeleri koordinesinde gerçekleştirilmesinin daha düzenli ve programlı olacağını belirterek, İl Genel Meclisi’nden maddi destek istediler.

 

Başkanların ortak şikâyetlerinden biri de, Tanıtım Günleri  çatısı altında ayrı bir bölümde kurulmuş olan alışveriş tezgâhlarına izin verilmesiydi. Çünkü ticari amaçlı büyük tezgâhlar, Sinop Yöresel Ürünleri diye kendi içinde bir pazar yeri oluşturmuştu. Burasını ziyaretçiler için yanıltıcı, tanıtım için olumsuz olduğunu söylediler.

 

Ayrıca ortak ya da benzer özelliklere sahip İlçe Belediyeleri’nin aynı tanıtımları yapmak yerine her İlçenin farklı bir özelliğinin en iyi şekilde tanıtılmasının daha faydalı olacağını söylediler. Çünkü hemen her stantta aynı yöresel ürünler ve tatlar sergilenmekteydi. Nokul, Hamur, Katlama, Makarna, Kestane, Pekmez, Yöresel Dokumalar vs…

 

Stantlarda doğal ve kırsal yaşamı temsil eden maket dekoru ön plandaydı.

 

İlçe Belediyeleri’nin dağıttığı, Mısır Çorbası, Keşkek, İncir Uyuşturması, Kestane Ezmesi yoğun talep gördü. Memleket hasreti çeken Sinopluların buluştuğu Tanıtım Günleri’nde her İlçe kendine has yaşam kültürünü sergiledi.

 

Sinop merkez esnaflarının ortak görüşü ise, hemşerilerin buluştuğu bu organizasyonun daha ileri seviyede olması, farklı fuar alanlarının kullanılması, Sinop merkezinin modern yüzünün gösterilmesi, yiyecek ve içeceklerin özenle hazırlanması yönünde idi. Sinop’ta marka olmuş işletmelerin de bu tanıtımlarda olması gerektiğini söylediler.

 

Ayrıca Helesa yürüyüşünün eş zamanlı yapılan başka bir yürüyüş sebebiyle çok zayıf ve yetersiz geçtiğini söylediler.

 

Sinopspor yetkilileri ise İstanbul derneklerinden Sinopspora desteğin yok denecek kadar az olduğunu, İstanbul’daki Sinopspor gecesine Sinoplu Sanayici ve İşadamlarının çok az katılımı olduğunu söylediler.

 

Ayrıca Sinopspor standının karşısına İstanbul Sinopspor standının kurulmasından rahatsızlardı.

 

Gözlemlerime gelince;

 

Sinop Tanıtım Platformu öncülüğünde düzenlenen, Sinop Tanıtım Günleri 2015 etkinliğinin hedef kitlesinin ve amacının belirgin olmadığı kanaatindeyim.

 

Amaç tanıtım ve turizm odaklı, Sinop ekonomisine bu yönde ivme kazandıracak hedef kitleye ulaşmak ise Sinop Tanıtım Günleri etkinliklerinin Sinop’a böyle bir yansıma yapma şansı görünmüyor.

 

Amaç memleket özlemi giderme odaklı hemşeri buluşması ise; Ki ziyaretçi profili bunu gösteriyor. Bu yapılmış gibi görünmekle beraber, 400.000 Sinoplu’nun İstanbul’da yaşadığı düşünülürse katılım makul seviyede bile değildi.

 

Aynı kıyaslama 4000 Sinoplu’nun yaşadığı Beşiktaş’taki etkinlik için de söylenebilir. Ki Beşiktaş Belediye Başkanı, Barbaros Meydanı’ndaki eksikleri ve yetersizlikleri o günkü konuşmasında çok güzel ifade etti. Organizasyonda başı çekenlerin ve Sinop Dernekleri’nin imkânları ve kaynakları daha etkin ve nitelikli kullanması konusunda eleştirilerini yaptı. Katılımın yetersizliğine dikkat çekti. Kim ders aldı kim kime ders verdi anlayamadım.

 

Barbaros Meydanı’ndaki Hamsi Gününde Erol DERİCİ tarafından ikincisi yaptırılan Çiğ Hamsi Yeme Yarışması şahsım ve bütün Sinopluların kınaması üzerine önümüzdeki etkinliklerden kaldırıldı.

 

Sinop Tanıtım Günleri’nde Sinop kırsalının baskın bir şekilde temsil edildiğini gördüm. Organizasyonun bir bölümünde dini ve tasavvufi motiflerin üst perdeden mekana hakimiyeti vardı. Bu açıdan bakıldığında Sinop’un hangi özelliğinin temsil edildiği anlaşılamıyordu. Şayet dini yönden tanıtım yapılacak ise Seyit Bilal Hazretleri, Çeçe Sultan ve Koyun Baba gibi değerler öne çıkarılmalıdır.

 

Bu tür organizasyonların başının Valilik olması gerekir. İl Genel Meclisi’nin maddi manevi destekleri ile İlçe Belediye Başkanlarının motivasyonları ve enerjileri ile Sinop’un her türlü yönünü ve potansiyelini sergileyebilecek, planlı programlı, nitelikli organizasyonların düzenlenmesi gerektiğine inanıyorum.

 

Tanıtım organizasyonları hedef kitleye ve amaca yönelik alanlarda ve ülkenin değişik illerinde yapılırsa daha etkili olacaktır. Feshane Günleri, Hemşeri Buluşma Günleri olarak devam edebilir.  

 

Bu etkinlikte ön plana çıkan yer neresidir?  Feshane mi, Sinop mu? Kimin tanıtımı daha iyi yapılmıştır buna siz karar verin.

 

Tanıtımlarda geleneksel ve yöresel kalıplara sıkışmadan kentin kültürel, sanatsal yönünü tanıtan alternatif etkinlikler de öne çıkarılmalıdır.

 

Örneğin, Sinop Tanıtım Günleri’nde fanilalı ve kilotlu çorap giydirilmiş Diyojen mankeni yerine, Özgür Tarzan Kemal ve misyonu tanıtılabilirdi. Bu misyonun içinde Diyojeni de bulabilirdiniz.

 

Sinoplu şairlerin, yazarların, karikatüristlerin, fotoğrafçıların, ressamların, sualtı fotoğrafçısının, Sinop çalışmaları. İstanbul’da yaşayan Sinoplu tasarımcıların, müzisyenlerin desteğinde alternatif programlar hazırlanabilir.

 

Sinop’un internet medyasının da tanıtımları mutlaka yapılmalıdır.

 

Nokul’un, Hamur’un, Tuzlu Hamsi’nin, Tuzlu Palamut’un, İçli Tava’nın, Mısır Çorbası’nın, Keşkek’in, Sinop’a has yemeklerin, yöresel tatlardan Ceviz Ezmesi, İncir Uyuşturması, Kestane Ezmesi’nin en iyisinin hazırlanıp sunulduğu bir düzenleme yapılmalıdır.

 

Son olarak; Sinop Tanıtımı, Valiler Kararnamesi çıkmadan Eski Sinop Valilerinin görev yaptığı Bingöl’de ve Kahramanmaraş’ta, Valisi Sinoplu olan Eskişehir’de de yapılabilir.01.12.2015

 

      Saygılarımla

  Abdullah BATUR

   İl Genel Meclis Bağımsız Üyesi

 

 

Gerze Gündem Haber

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2015, 11:21

Mustafa Yoğurtçu

YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER