Dragon Bot Takımı Gerze’ye ulaştı

Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında İstanbul'dan devraldıkları Türk bayrağını kürek çekerek 19 Mayıs'ta Samsun'a ulaştırmayı amaçlayan 15 dragon bot sporcusu, Gerze’ye ulaştı.

Dragon Bot Takımı Gerze’ye ulaştı

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun'a çıkışının 100. yılı dolayısıyla düzenlenen "19 Günde 19 Mayıs 2019" etkinliği kapsamında İstanbul'dan teslim aldıkları Türk bayrağını Samsun'a ulaştırmak üzere yola çıkan Samsun Büyükşehir Belediyesi Dragon Bot Takımı, Gerze’ye geldi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın teslim ettiği bayrağı taşıyan kürekçiler, Gerze Limanında Gerze Kaymakamı Murat Güven, Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, Gerze Jandarma Komutanı Teğmen Bekir Doğan, Gerze Emniyet Müdürü Erol Ulaş, Gerze Milli Eğitim Müdürü Nazım Aksu, Liman Başkanı Engin Kirpitçi ile diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Limanda düzenlenen karşılama töreninde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Yelken Kulübü bahçesinde yapılan sohbette konuklar, Dragon Bot Takımı'nın dev dalgalarla mücadele ederek İstanbul'dan Sinop'a ulaşmayı başarmalarının ardından bu günde Gerze limanına ulaştığını söylediler. Mustafa Kemal Atatürk'ün de Milli Mücadele'nin ateşini yakmak için 19 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru ile Samsun'a çıktığını anımsatan yetkili, şunları dile getirdi: "Bu zorlu yolculuk anısına Samsun Büyükşehir Belediyesi Dragon Bot Takımı İstanbul'dan yaklaşık 800 kilometre yol katlederek Gerze’ye ulaşmayı başardılar. Aynen 100 yıl önce olduğu gibi sporcularımız tek yürek ve vücut halinde yolculuklarına devam ediyorlar. Bu yolcuğun, 19 Mayıs günü Samsun'da başarılı bir şekilde tamamlanacağına yürekten inanıyorum. Bize bu zorlu yolculukta destek veren tüm il valiliklerimize şükranlarımı sunuyorum." Dedi.

Gerze Gündem Haber

Mustafa Yoğurtçu

YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER