Fener Tamam

1943 yılında Cumhuriyet’in Devası Türk Sanat Müziği’nin usta ismi Müzeyyan Senar’ın eşi Ali Senar tarafından ilk modern Deniz Feneri olarak yapılan Gerze Tarihi Deniz Feneri’nde çevre restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Fener Tamam

Geçtiğimiz günlerde başlatılan çalışmalarda ilk olarak Deniz Feneri yolu doğal taşlarla kaplanırken ardından, engelli vatandaşlarımızın da rahatlıkla ulaşım sağlayabilmesi için yol üzerinde düzenlemeler yapıldı. Belediye Fen İşleri Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Marangozhane ve Elektrik İşleri personelleri tarafından büyük bir titizlikle süren çalışmalarda gece aydınlatmaları için özel ışıklar kullanılırken, yol boyunca da antika görünüm vermesi için halatlar asıldı. Deniz Feneri’nin boyası da tamamlanırken çevresinde bulunan korkuluklar da Belediyemiz Demir İşleri Personelleri tarafından orijinaline uygun biçimde kaynatıldı ve boyandı. Ayrıca bölge çevresinde Belediye Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından ağaçlandırma çalışmalarının da yapıldığı bölgede Belediye Başkanı Osman Belovacıklı yerinde çalışmaları inceledi.

Gerçekleştirdiği ziyarette birim amirleri ile konuşan Belovacıklı yaptığı açıklamada; “İlk olarak bölgede ciddi bir temizlik çalışmasına başladık. Engelli vatandaşlarımızı da düşünerek doğal taşlarla döşediğimiz yolun tamamlanmasıyla birlikte halatlar asarak ve antika görünümlü ışıklandırma sistemi ile birlikte bölgeye güzel bir görünüm sağladık. Hepinizin bildiği üzere tarihimizi yaşatmak için var gücümüzle çabalıyoruz. Bu doğrultuda da çalışmalarını tamamladığımız bölgede ağaçlandırma çalışmalarını da tamamlamış bulunuyoruz.1943 yılında Türk Mühendisleri tarafından yapılan ilk modern Deniz Feneri olma özelliğini taşıyan Gerze Deniz Feneri’ni orijinaline uygun biçimde güzelleştirdik. Vatandaşlarımızdan istirhamım ise lütfen bu bölgede yazılar yazıp tarihimize zarar vermeyelim. Gerze Tarihi Deniz Feneri’nin ilçemize hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.” Dedi.

1943 yılında Türk Mühendisleri tarafından yapılan ilk modern Deniz Feneri olma özelliğini taşıyan Gerze Deniz Feneri ilçemiz Köşk Burnu’nda inşa edilmiş olup, yüksekliği 6 metre, denizden yüksekliği 15 metre, görünme mesafesi ise 6 kilometre olarak tamamlanmıştır. Çakar sistemi ile çalışan Gerze Feneri 3’er saniye aralıkla çakar sistemiyle çalışmakta olup günümüzde ise hala faaliyet göstermektedir.

Gerze Gündem Haber

Mustafa Yoğurtçu

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali vacit TOKMAK
Ali vacit TOKMAK - 5 yıl Önce

çok güzel olmuş...gerekliydi.başta belediye başkanı ve emeği geçen herkesi gönülden kutlarım...

19 mayis sakini
19 mayis sakini - 5 yıl Önce

once su yollari yapsaniz dogalgaz kazisi yuzunden yollar delik desik oldu.

Erhan
Erhan - 5 yıl Önce

Arabalarin anasi agladi boyna masraf cikariyolar butun yollar gocmus adam fenerle ugrasiyo bide pos veriyo bu nasil mantik bu nasil isdir arkadas secim sonuclarini belli demekki gitmek istiyor

banner381
SIRADAKİ HABER