Kayıp Kaçak Gizlendi

Elektrik faturalarında yeni düzenlemeye gidilerek kayıp kaçak bedelinin de faturaya yansıtılması kararlaştırıldı. Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan kaçak elektrik kullanımı nedeniyle eklenecek olan bedel, faturalarda gizlenecek.

Kayıp Kaçak Gizlendi

Zamlar sonucunda, fon ve vergiler hariç olmak üzere 1 kilovat saat başına elektriğin bedeli konut kullanıcıları için 31.05 kuruştan yüzde 6.9 zam ile 33.18 kuruşa yükseltildi.

ŞEFFAF ELEKTRİK PİYASASI

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), elektrik faturalarında yapılan yeni düzenleme ile, elektrik bedelinin yanında, kayıp-kaçak, iletim ve sayaç okuma bedellerinin de fiyata eklendiğine dikkat çekerek, bu adım ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun kuruluş yasasının ilk maddesi olan "şeffaf elektrik piyasası" hükmünün ihlal edildiğini savundu.

MALİYETLER GÖRÜNMEZ OLACAK

EMO'dan yapılan açıklamada, EPDK`nın açıkladığı yeni yıl tarifesi ile abonelerden tahsil edilen, "enerji maliyeti, perakende satış hizmet bedeli, iletim bedeli, kayıp ve kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli, dağıtım bedeli maliyetlerinin görünmez kılındığı" vurgulandı.

DAĞITIM BEDELİ ADI ALTINDA TOPLANACAK

Fon ve vergiler hariç olmak üzere faturalar yoluyla tahsil edilen 6 kalem "dağıtım bedeli" ve "perakende enerji bedeli" adı altında torba haline getirildiğinin de altı çizilen açıklamada, "Böylece EPDK, kuruluş yasasının daha ilk maddesinde yazan 'şeffaf elektrik piyasası' hükmünü ihlal etti" denildi.

“YAPILAN TAHSİLATIN MİKTARI DA SAKLANDI”

EMO tarafından yapılan incelemelerde, elektrik bedelinin içine "kayıp ve kaçak bedeli, iletim bedeli ile sayaç okuma bedeli"nin de dahil edildiği tespit edildiği vurgulanan açıklamada, "Torba haline getirilen dağıtım bedeli ile tarifelerde açıklanan kayıp ve kaçak bedeli artık bilinemeyecek. Kamunun elindeki iletim sistemi için yapılan tahsilatın miktarı da saklandı" denildi.

Kaynak: En Son Haber //www.ensonhaber.com/elektrik-faturalarinda-kayip-kacak-gideri-gizlenecek-2016-01-07.html

Gerze Gündem Haber

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2016, 15:43

Mustafa Yoğurtçu

YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER