Olmayan Torba Yasaya Matrah Artırımını Eklediler!

Mali Müşavir Köşe yazarımız Cumhur Çetin “Olmayan Torba Yasaya Matrah Artırımını Eklediler!” dedi

Olmayan Torba Yasaya Matrah Artırımını Eklediler!

Değerli Okurlar,

Hafta başından itibaren sosyal medyada, yapılandırma ve matrah artırımı geliyor şeklinde haberler paylaşılıyor.

19 Nisan 2021 tarihinde Basında çıkan haberler her ne kadar 19 Nisan 2021 tarihinde yayımlanmış olsa da, haber metni güncel değil. Çünkü söz konusu haber metni, 22 Ekim 2020 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanan ve Çiğdem Yücesoy Subaşı tarafından kaleme alınan “Matrah Artışı “Torbaya” girdi” başlıklı haber metni ile birebir aynı.

Basında çıkan haberlerde, AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş’un “borç yapılandırması yapılacak” açıklamasının ardından gözler Meclis’e gelecek pakete döndü.” deniliyor. Ancak 19 Nisan 2021 tarihinde Ak Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, Grup Başkanvekili değil.

Yine haberlerde, “İşsizlik Sigortası ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ‘ne iş dünyası, vergi mükellefleri ve STK’lardan gelen yoğun talep üzerine; matrah ve vergi artırımı, kasa-ortaklar cari hesap düzeltmeleri, stok düzeltme gibi düzenlemelerin de eklenmesi kararlaştırıldı.” deniliyor. Ancak 19 Nisan 2021 tarihinde İşsizlik Sigortası ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi yok.

“2015-2020 yılları kapsama alınacak ara başlığında, Matrah ve vergi artırımı düzenlemesinin 2015-2020 yılları için geçerli olması ve bu artırımların 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin olarak gelir ve kurumlar vergisi ile KDV ve bazı gelir ve kurumlar vergisi stopajları için yapılması öngörülüyor. “ deniliyor. Dikkat edilecek olursa (VUK 114’e göre 5 yıl olan zaman aşımı süresini 6 yıla çıkarmışlar (!)) zaman aşımına uğramış 2015 yılı için matrah artırımı yapılabileceği belirtiliyor.

MATRAH ARTIRIMI VE YAPILANDIRMA GÜNDEME GELEBİLİR Mİ?

Basında çıkan söz konusu haberlerin içeriği ile ilgili çelişkiler ve yanlış ifadeler mevcut.

İlerleyen günlerde matrah artırımı ve yapılandırmayı içeren bir kanun teklifinin gündeme gelmeyeceği anlamına gelmiyor.

İŞ DÜNYASI VE VERGİ MÜKELLEFLERİ MATRAH VE VERGİ ARTIRIMI İSTİYOR

Pandemi etkilerinin ekonomide yarattığı daralmanın olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması ve bozulan bilançoların düzeltilebilmesi önem arz ediyor.

Bu itibarla, İş dünyası ve Vergi Mükellefleri matrah ve vergi artırımı, kasa-ortaklar cari hesap düzeltmeleri, stok düzeltme gibi düzenlemeleri bekliyor.

Bunlara ek olarak İş dünyası, Kredi Sicil Affı ve 7256 sayılı Kanun kapsamında ilk iki taksiti süresinde ödeyemedikleri için yapılandırmaları bozulanlara, yeni hak verilmesini içeren yeni bir düzenleme de istiyor.

Gerze Gündem Haber

Mustafa Yoğurtçu

YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER