Sinop’a 7 Adet Hidroelektrik Santral

Devlet ve Su İşleri Genel Müdürlüğü Sinop ve ilçelerindeki yatırım hakkında detaylı bilgiler aktardı.

Sinop’a 7 Adet Hidroelektrik Santral

Devlet ve Su İşleri Genel Müdürlüğü Sinop’a yaptığı yatırımları “Sinop İlimizi Su Yapıları ile İhya Ediyoruz” başlığıyla duyurdu. Sinop’un hak ettiği hizmetleri alacağını belirten DSİ, Sinop’a 7 adet hidroelektrik santral yapılacağını belirtti. Ayancık HES Projesi Danıştay’ın nihai kararıyla iptal edilirken diğer hidroelektrik santrallerin  kamuoyunda nasıl tepkilerle karşılanacağı merak konusu.

Sinop İlimizi Su Yapıları ile İhya Ediyoruz

Son 15 yılda; Sinop ilimizde 35 yerleşim yerine yıllık 19,11 milyon m3 içme suyu sağladık.5 baraj inşa ettik. 47.390 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 26 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.28 derenin ıslahını tamamladık.

Son 15 yılda tamamladığımız sulama tesisleri ile toplam 47.390 dekar zirai arazinin sulanmasını sağladık. Böylece çiftçilerimize yıllık 26 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 2014 yılında hizmete aldığımız Erfelek Barajı Sulaması ile 28.730 dekar araziyi suyla buluşturduk. İnşaatı devam eden Saraydüzü Barajı Sulaması ile 22.130 dekar arazi suyla buluşacak. Ayrıca Boyabat Ilıksu Barajı Sulama Tesisi proje safhasındadır. Sinop’a inşa ettiğimiz 5 baraj ile toplam 76,2 milyon m3 su biriktirme hacmine ulaştık Boyabat Ilıksu ve Türkeli Zimari Barajlarının inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Ayrıca Sinop Balıfaki Barajı da proje safhasındadır.

Tamamladığımız içme suyu tesisleri ile Sinop şehir merkezi, Erfelek ilçesi ve 33 köye yıllık 19,11 milyon m3 içme suyu temin ediyoruz Sinop için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 15 yılda 28 adet dere ıslah tesisi yaparak Sinop şehir merkezini, 37 meskûn mahal, 7.780 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 8 adet taşkın koruma tesisinin yapımı devam etmektedir. 3 adet taşkın koruma tesisi ise proje safhasındadır.

Gelişim Projeleri Devam Ediyor

Sinop ili Batı Karadeniz Gelişim Projesi (BAKGEP) kapsamındadır. Batı Karadeniz Bölgesi için Batı Karadeniz Gelişim Projesi kısaca BAKGEP’i hayata geçiriyoruz. BAKGEP Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Kastamonu, Sinop ve Zonguldak illerini kapsamaktadır. BAKGEP ile Batı Karadeniz Bölgesi’ne 2019 yılı sonuna kadar 12 milyar 521 milyon TL’lik yatırım ile su alanında; 501 adet tesis yapılacaktır. Bu proje kapsamında Sinop’ta hak ettiği hizmetleri alacaktır. BAKGEP kapsamında Sinop’a; 2003-2019 yılları arasında yapılan ve yapılacak tesisler: 5 adet içme suyu tesisi, 8 adet baraj, 7 adet sulama tesisi, 36 adet dere ıslahı,7 adet HES olmak üzere toplam 63 tesis açılacaktır.

Gerze Gündem Haber

YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER