Sinoplu İşadamını Dolandıranlar Yakalandı

Kendilerini Vali ve Vali Yardımcısı olarak tanıtan suç örgütü çökertildi.

Sinoplu İşadamını Dolandıranlar Yakalandı

Antalya merkezli, 44 ilde işadamlarını kendilerini ‘vali ve vali yardımcısı’ gibi tanıtarak yardım bahanesi altında 1 milyonun üzerinde dolandırdığı iddia edilen suç örgütü çökertildi.
Edinilen bilgiye göre, Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, Ankara, Bursa, Aydın, Trabzon, Konya, Denizli, Van, Malatya olmak üzere 44 ilde, ‘vali ve vali yardımcısı’ isimlerini kullanarak kentteki işadamlarını dolandıran suç örgütünü uzun süre teknik ve fiziki takibe aldı.
Ekipler, dolandırıcıların çeşitli illerde kendilerini vali olarak tanıtıp firma yetkililerini engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye alınması bahanesiyle kandırarak açmış oldukları banka hesaplarına yüklü miktarda para yatırılmasını sağladığı tespit edildi. Çorum merkezli çalışan suç örgütü üyelerinden M.A.M (54), C.A.(52), T.Y.(42) U.D.(61) İstanbul’da, A.Ü.(34) ve K.Y.(27) isimli kadın Ankara’da eş zamanlı operasyonlarla gözaltına alındı. Asayiş Şube Müdürlüğünde ifade işlemleri tamamlanan 1’i kadın 6 şüpheli adliyeye sevk edildi. Soruşturmanın devam ettiği ve müşteki sayısının artabileceği bildirildi.

"Sayın Valim Görüşecek"
Zanlıların, işadamına önce o ilin vali özel kaleminin ismini kullanarak, 'Sayın valimiz sizinle görüşecek’ deyip, direkt görüşme yaptıkları, banka hesap numarası verdikleri işadamından para topladıkları belirlendi. Çetenin 2 yıldır bu yöntemle çalıştığı 44 ilde 100 üzerindeki olayda 1 milyonluk vurgun yaptığı ve lüks bir yaşam sürdükleri belirtildi.

Sinop’ta Halk Sesi Gazetesinin “Onu Devlet Sandı” başlığıyla bir ay önce yaptığı habere göre olay kamuoyuna böyle yansımıştı: “Sinop’un Boyabat ilçesinde yaşamını sürdüren işadamı Yalçın Küçükbaş, kendisine bir bayan tarafından açılan telefona cevap verdiğinde “ Sayın Sinop valimiz Sizinle görüşmek istiyor” denildi. Arayan Vali olunca (!) Küçükbaş hemen kabul etti. Karşısındaki kişi kendisinin Sinop valisi olduğunu ve engelli vatandaşlar için elektrikli sandalye almak istediklerini belirterek iş adamı Yalçın Küçükbaş’tan “ Sen de 8 tane alarak yardım et“dedi. Küçükbaş “ Ben 4 tane alayım katkım olsun “diyerek, sayıyı aşağıya çekti ve sözde Sinop valisi bunu kabul ederek ; “ Sana vereceğimiz hesap numarasına parayı yatırırsın “deyip telefonu kapattı. İş adamı Yalçın Küçükbaş da devletin aracı olduğu (!) bu hayır işine tam 16 bin TL para yatırdı.Ertesi günü kendisi yine Valilikten aranan (!) küçükbaş’a sözde Vali, katkısından ötürü teşekkür etti.Ve ikinci kez başka bir bahane ile yardım talebinde bulununca Küçükbaş şüphelendi ve araştırma yaptığında dolandırıldığını anladı.

Kaynak: (İHA)

Gerze Gündem Haber

YORUM EKLE
YORUMLAR
nasiiii....
nasiiii.... - 6 yıl Önce

ne olmuş işadamının aklı tatile mi çıkmış.

banner381
SIRADAKİ HABER