Yazarımızdan Tarihi Sergi

Köşe yazarlarımızdan Volkan Yaşar Berber’in nümismatik sergisi, İstanbul’da büyük ilgi topladı.

Yazarımızdan Tarihi Sergi

Sitemiz yazarlarından Nümismat (Eski Para Koleksiyoneri) Volkan Yaşar Berber’in uzun yılların birikimiyle topladığı tarihi nitelikteki para koleksiyonu, İstanbullu meraklılarıyla buluştu.

Kağıthane Belediyesi Gültepe Kültür Merkezi’nde sergilenen koleksiyon içerisinde 1839 yılından itibaren günümüze kadar basılmış 200’ü aşkın altın, gümüş ve kağıt banknotlardan oluşan paralar yer alıyor.

Birbirinden nadide örneklerin yer aldığı para koleksiyonundaki tedavülden kalkmış bazı paralar, eski olmasının yanı sıra fiyatıyla da görenleri hayrete düşürüyor. Dünyada sadece 40 örneğin bulunduğu tahmin edilen ve 1927 yılında basılan Cumhuriyet Dönemi parası ’50 lira’, serginin en kıymetli parçalarından birini oluşturuyor.

Sergi sahibi Nümismat Berber, “Görülen bu eser Cumhuriyetin ilk Arapça yazılı Atatürk baskılı olan parası. İngiltere’de basılmış olup halen diri bir paradır. Müzayedelerde 30 bin lira ve üzerinde halen satışa sunulmaktadır. O dönemin Maliye Nazırı Abdülhalik Renda Bey’in imzası öngörülmektedir. Londra’nın kendi darphanesinden gravürcü Msr. Mcclain özellikle kendi elleriyle Atatürk’ün portresinin tasarımını yapmıştır. Sergimizin en önem verdiğimiz kıymetli eserlerimizdendir.” diye konuştu.

Yaklaşık 25 yıldır para koleksiyonu bulunduğunu belirten Volkan Yaşar Berber, “1839-2009 arası tüm materyal ve banknotlarımızı teşhir etmiş bulunuyoruz. 200’ü aşkın objemiz burada yer almakta. Bunun yanı sıra yabancı devletlerin orijinal, tedavülde olmayan paralarını da burada sergiliyoruz. Yüksek bir katılım var ve bundan memnunuz. Kendilerine mümkün mertebe biz koleksiyonerler olarak kıymetlilere nasıl sahip çıkılabileceği, var olanların nasıl muhafaza edileceği ve kapalı mekanlarda kendilerinin bile tahmin edemeyeceği zenginliklere sahip olduklarını her gelen insanımıza anlatmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özel para koleksiyonunda dikkat çeken eserden bazıları da Osmanlı Döneminden kalma altın paralar. Dönemin padişahları tarafından kendi adlarına bastırılan altın paralar günümüze kadar korunmuş.

Altın paralar hakkında da bilgi veren koleksiyoner Volkan Yaşar Berber, “Son 6 padişaha ait olan hakiki altınlarımız da var. 1876 üç ay sultanlık yapan 5’inci Murat padişahımıza ait olan çok nadir ve ender koleksiyonlarca bulunan kıymetli bir altın paradır. Ayrıca son padişah Vahdettin dönemine ait olan 1922 yılında bastırılmış 100 kuruş altınımız da yine en nadirlerimiz arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

Gerze Gündem Haber

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 19:02

Mustafa Yoğurtçu

YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER