Yüksel, Fahiş Zamlar Derhal Geri Çekilmeli

CHP Sinop İl Başkanı Av. İnan Savaş Yüksel; “Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir” dedi.

Yüksel, Fahiş Zamlar Derhal Geri Çekilmeli

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen basın açıklamasında faturalara yapılan zamlar eleştirildi.
CHP Sinop İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın açıklamasında CHP Sinop İl Başkanı Avukat İnan Savaş Yüksel, iktidar tarafından elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamlarının yapıldığını söyledi.

HAYAT PAHALILIĞI İLE HALK YOKSULLAŞTIRILIYOR
Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapıldığını belirten Başkan Yüksel; “Hayat pahalılığı ile halk yoksullaştırılıyor. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri boş, cüzdanları boş! Kaybeden kim? 83 milyon!
Enerji buhranının kahramanı Saray iktidarı, elektrik zamları ile “Kademeli Zam, Kademeli Zulüm” politikasını uygulamaya koydu” dedi.

Elektrikte “kademeli tarife” adı altında Cumhuriyet tarihin en büyük zamla birlikte hayata geçerken ilk kademeye yüzde 52 , bir üst kademeye de yüzde 127 zam yapıldığının altını çizen İnan Savaş Yüksel; “Üstüne basa basa söylüyoruz: Dar gelirlilere destek olacağını söyledikleri ilk kademeye bile yüzde 52 zam yaptılar. Şeytanın bile aklına gelmeyecek bu düzenlemeyle zamlı elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar. Kademeli tarife öyle bir döneme denk geldi ki Aralık ayı zamsız, Ocak ayı ise zamlı elektrik bedelleriyle hesaplandı. Bu geçiş döneminde Aralık ayı tüketiminin yaklaşık 20 günü eski zamsız tarifeden, Ocak ayı tüketiminin yaklaşık 10 günü de yeni zamlı tarifeden hesaplandı.
Ocak ayının 10 günlük elektrik tüketimi fiyatı ile yazılan fahiş zamlı faturalar büyük tepki topladı. Çünkü faturalar 2 ila 3 kat arası arttı.
"Kademeli Zam, Kademeli Zulüm" politikasının ikinci kısmı 1 Şubat tarihinde hayata geçirildi. Cumhuriyet Halk Partisi olarak üstüne basa basa “Kademeli tarife, sosyal tarife olmalıdır” diye defalarca uyardık.
Defalarca “Düşük kademe, zam yapılmadan en az 230 kilovatsaat olmalıdır” diye uyardık” diye konuştu.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK ZAMLARI YAPILDI
Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları hala yürürlükte olduğunu belirten CHP Sinop İl Başkanı Av. İnan Savaş Yüksel, “4 kişilik bir ailenin 230 kilovatsaat elektrik tüketimi için Aralık faturası 210 liraydı, Ocak ayında 370 lira oldu. Şubat’ta ise 330 lira olacak. Yani zam yine zam olarak kaldı” dedi.

VATANDAŞ FAHİŞ ZAMLAR VE HAYAT PAHALILIĞI ALTINDA EZİLDİ
Vatandaşların fahiş zamlar ve hayat pahalılığının altında ezildiğini söyleyen Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü; “Saray iktidarı tarife oyunlarıyla kendi yaptığı zamların üstünü örtmeye çalışıyor. İşin aslı Şubat ayı faturaları vatandaşlarımıza gönderildiğinde bir kez daha ortaya çıkacak.
Öte yandan ticarethane tarifesine de en üst kademeden tarihin en büyük zammı yapıldı. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz; “Elektrik insan hakkıdır, ulaşılabilir ve insani yaşam koşullarında ödenebilir bir ücreti olmalıdır!” Cumhuriyet Halk Partisi olarak vatandaşlarımızı yaşadıkları enerji buhranından çıkaracak acil uygulamaların derhal hayata geçirilmesi çağrısını yapıyoruz”.

KARA KIŞ FONU BİRAN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLME
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha önce dile getirdiği Kara Kış Fonunun biran önce kurularak dar gelirli vatandaşlara fatura desteği sağlanması gerektiğinin altını çizen CHP Sinop İl Başkanı Av. İnan Savaş Yüksel; “Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir. KDV ve ÖTV’nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır. Aralık 2021 – Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127’ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir.
Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir.
Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız” diye konuştu.

Vitrin Haber

Mustafa Yoğurtçu

YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER