Kalbinizi Koruyun

Sinop İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, 8-4 Nisan Kalp Sağlığı haftası münasebetiyle, Kalp ve damar hastalıkları konusunda bilgiler paylaştı.

Kalbinizi Koruyun

Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebi olduğunun altını çizen, Sinop İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan, yayımladığı bilgi notunda;

"Kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebidir. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2012 yılında tüm dünyada bulaşıcı olmayan hastalıklara bağlı ölümlerin yüzde 46,2’si (17,5 milyon) kalp ve damar hastalıkları nedeniyledir.

Ülkemizde 2013 yılında ölen her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden öldüğü görülmektedir. Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının %80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir.

Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için;

ü Sağlıklı beslenin,

ü Düzenli fiziksel aktivite yapın,

ü Tütün ve tütün ürünleri kullanmayın,

ü Alkol kullanmayın,

ü Kardiyovasküler riskinizi öğrenin,

ü Kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenin,

ü Kan basıncınızı öğrenin,

ü Kan şekerinizi öğrenin,

ü Kan lipidlerinizi öğrenin.

ü Hekiminizin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uyun.

Gerze Gündem Haber

Mustafa Yoğurtçu

YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER