İlk Cemre Bugün Düşüyor

Baharı müjdeleyen cemrelerin ilki düşmeye başlıyor.

İlk Cemre Bugün Düşüyor

Mevsim normallerinin üzerindeki sıcaklıklar ile kış mevsiminin son günlerine girmiş bulunmaktayız. İlkbaharın gelmesini müjdeleyen cemrelerin birincisi 19-20 Şubat tarihlerinde havaya düşecek. Cemrenin düşmesiyle havanın soğuğu kırılacak ve doğa uyanmaya başlayacak.

Sırasıyla havaya, suya ve toprağa düşen cemre üç tanedir. İkinci cemre ise 26-27 Şubat'ta suya düşecek. İkinci cemre ile suların, göllerin ve denizlerin ısınması sağlanacak. Üçüncü cemre de 5-6 Mart tarihlerinde toprağa düşecek. Cemrenin toprağa düşmesiyle toprak ısınır ve baharın belirtisi olan güzellikler ortaya çıkar.

CEMRE NEDİR?

Cemre, İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışı. Arapça olan sözcük kor durumunda ateş anlamına gelir. Mina Vadisi'nde Arafat'tan gelen hacıların attıkları taşlarla oluşan yığınlara da "cemre" adı verilir.

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır.

Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu söylenebilir. İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da suya ve toprağa düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir.

Azerbaycan Türklerinin yaratılışla ilgili eski inançlarından kaynaklanan ve Nevruz Bayramından önce, yılın son Çarşamba gününde yapılan "boz ayın dört çarşambası", uygulamasını ifade eden "Cemle" sözcüğü de "Cemre" ile aynı kelimedir.

Buradaki "Cemle" de köken olarak "İmir, İmere, Emire" sözcükleriyle bağlantılıdır. Celal Beydili'ne göre; bazı sözlüklerde gösterildiği gibi, Arap dilinden geldiğini söylemek doğru değildir.

Bu hafta Gerze’deki hava durumu ise şöyle;


Gerze Gündem Haber

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 10:09
YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER