Kezban Teyze Ankara’da

Gerze’nin Gürsökü Köyündeki Kezban Teyze evinin bahçesine 2015 yılında küçük ölçekli güneş enerji panelleri inşa ettirdi.

Kezban Teyze Ankara’da

Almanya’da gördüğü güneş enerjisi sistemini Türkiye’deki evine kuran Sinoplu Kezban Karaman, çatı tipi mikro GES’lerin faturalandırma sorununun çözülmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan söz aldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Resepsiyonu’nun konuklarından biri, adı sanı pek duyulmamış bir enerji sektörü aktörü oldu. Almanya'da gördüğü güneş enerjisi sistemini Sinop’un Gerze ilçesindeki kendi köyüne kuran Kezban Karaman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkatini çekerek 30 Ağustos resepsiyonuna onur konuğu olarak davet edildi. 

Kezban Karaman, mikro güneş enerjisi santrali kuran ve kurmak isteyenlerin en önemli derdi sayılan faturalandırma, mahsuplaşma, vergilendirme sorunlarının çözüme kavuşturulması için, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Emine Erdoğan’dan da destek sözü aldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kezban Teyze’ye, sorunların çözüme kavuşması için ilerleyen zamanlarda iletişime geçilmesi için özel kaleminin irtibat numarasını verdi ve konunun takipçisi olacağını söyledi. 

Sinoplu Kezban Teyze’nin konuyu gündeme taşıması, güneş enerjisi sektörünün gelişmesi ve yaygınlaşması açısından büyük bir adım olarak değerlendiriliyor. Mikro GES’lerin faturalandırma sorunları konusunda sektörel dernekler GENSED ve GÜNDER de çaba gösteriyor. 

Özellikle Sinop’ta güneş enerjisi sistemlerinin öncü yüzü olarak bilinen Kezban Teyze, bu ilde kurulan ilk yenilenebilir enerji şirketi Potansiyel Enerji’nin açılışında da yer almıştı.

Gerze Gündem Haber

YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER