GÜNCEL:
CHP Grup Başkan Vekili İl Genel Meclis Üyesi Abdullah BATUR basın açıklaması

CHP Gerze İlçe Başkanlığı’nda CHP Grup Başkan Vekili İl Genel Meclis Üyesi Abdullah BATUR basın açıklaması:

  Gerze Yakup Ağa Konağı’nın restorasyonu 2005 yılında başlayıp 2006 yılında 277.000.00TL sı harcanarak yapılmıştır. İl Özel İdaresine tahsisli Yakup Ağa Konağı, onarılıp çürümeye terk edilmiştir. Konağın değerlendirilmesi ile ilgili hiçbir öneriyi ve projeyi 6(altı) yıldır dikkate almayan İl Özel İdaresi İl Genel Meclisinin 02.02.2009 tarihli ve 38 sayılı kararını uygulamak zorundadır! Bu karara göre; Yakup Ağa Konağı İl Özel İdaresince turizm amaçlı olarak çalıştırılmalıdır.

Konak; 09.08.2007 tarih ve 49311 sayılı yazı ile İl Özel İdaresine tahsis edilmiştir.

  20.11.2007 tarihinde Gerze Yakup Ağa Konağı konulu toplantıya katılan Gerzeliler, konak için yapılabilecek projeleri Sayın Kaymakam Cahit Karatepe öncülüğünde hazırlayıp sunmuşlardır.

  02.02.2009 tarihinde Kültür Bakanlığının Konak tahsis talebi İl Genel Meclisinde reddedilmiş ve aynı kararda konağın İl Özel İdaresince “ turizm amaçlı olarak çalıştırılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

  28.06.2010 tarihli soru önergemde 281.86m2 yüz ölçümlü Konağın; neden değerlendirilmeyip, çürümeye terk edildiğini sordum. 20.07.2010 tarihli Genel Sekreter imzalı yazıda, Konağın 3(üç) günlük festivalde Gerze Belediyesine verildiği, aktif kullanım için Maliye Bakanlığına görüş sorulacağı cevabı verildi.

  20.10.2010 tarihinde Gerze Belediye Başkanı Sayın Osman Belovacıklı’nın tahsis talebi, 17.12.2010 tarihli yazı ile İl Meclisinin huzuruna getirilmeden, Genel Sekreterce reddedilmiştir.

  05.01.2011 tarihinde grup olarak verdiğimiz önergede, Konağın değerlendirilmesi hususunun gündeme alınmasını istedik. 07.01.2011 tarihinde “ gerekli çalışma yapılıyor “ diye önergemiz İl Genel Meclisi tarafından oy çokluğu ile reddedilmiştir.

  11.04.2010 tarihinde Gerze Belediye Başkanının yeniden tahsis talebi 03.05.2011 tarihli yazı ile yine İl Meclisinin huzuruna getirilmeden Genel Sekreterce ikinci kez reddedilmiştir.

  Söz konusu Konak için muhtelif tarihlerde Sinop Üniversitesi ve Otelcilik Meslek Lisesi tarafından da, tahsis talebi yapılmıştır. Bu talepler de Genel Sekreter tarafından tahsisisin İl Özel İdaresinde olduğu belirtilerek reddedilmiştir.

  Kültür Bakanlığının 03.03.2011 tarihli ikinci tahsis talebi ise, 07.04.2011 tarih 126 karar sayısı ile “Gerze Turizmine kazandırılmak “ üzere İl Genel Meclisinde reddedilmiştir.

  22-23 2012 Mayıs Spor Çalıştayı’nda konu, şahsım tarafından yeniden gündeme getirilerek; Konağın değerlendirilmesi gerektiğini tekrar hatırlattım. Ve Çalıştay kararlarında Konağın açılması ile ilgili karar alındı. Çalıştay da alınan diğer kararlar gibi bu karar da uygulattırılmadı.

  2012 yaz sonunda Konağın eski sahiplerinden Ayhan Bey, Sinop İl Genel Meclisine gelerek şahsımı ziyaretinde Konağın çürümeye yüz tuttuğunu belirtip ilgilenmemizi talep etmiştir. Ben de sorunun çözümü için bir kişiyi aradım, çözüm konusunda mutabık kaldık. Ama hiçbir gelişme olmadı.   

  İl Özel İdaresine Tahsisli Yakup Ağa Konağının anahtarı İlçe Kütüphane Memurluğunda muhafaza edilirken, 23.08.2011 tarihinde İlçe Kütüphane Memurluğundan, konağın anahtarı istendi. İl Özel İdaresi, konağın tahsisine sahip ama anahtarına sahip değildi.

  Görüldüğü gibi Konağın tahsis amacı “kördüğüme” dönmüştür. Onarımı yapılan Konak kullanılmadığından çürümeye yüz tutmuştur. 6 yıldır hiçbir şekilde değerlendirilmeyen Yakup Ağa Konağı artık herhangi bir şekilde faaliyete geçirilmelidir. Konak makul bir süre sonunda faaliyete geçmezse, Gerze İl Genel Meclis Üyemiz Sayın Necmettin ÇAKIR gereken hukuki çalışmaları yapacaktır.

Önerilerimiz;

Ø  Konak; Gerze Belediye Başkanı ve İl Özel İdaresi’nin ortak çalışması ile Etnografya Müzesi yapılarak, Gerze’nin kültür ve tarihi yaşatılabilinir.

Ø  Konak; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi’nin ortak çalışması ile sanatsal ve sportif faaliyetler için, Gerze Gençlik Merkezi yapılarak geleceğe can verebilir.

Son Söz;

  Gerze’ye, tarihin kültürel mirasına ve devletin parasına olan sorumluluğumuz ve duyarlılığımız gereği İl Özel İdaresinin başı olan Vali Bey’den, bu sorunu çözüme kavuşturmasını istiyoruz.26.01.2013

Abdullah BATUR

İl Genel Meclis Üyesi

CHP Grup Başkan VekiliGerze Gündem Haber
banner381
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
KUZEYSU 9 yıl önce

devletin malına zarar vermek değil mi bunun adı. acaba sorumlulardan hesap sorulamaz mı? görüldüğü gigi soç ortada, suç sabit. suç olduğuna göre, bu suçu işleyenler de var demektir. uamarım bir an önce yakup ağa konağı uğramakta olduğu tahribattan kurtarılır. memleketin etkili ve yetkilileri hep ölmediler ya.

Misafir Avatar
şıvga 9 yıl önce

gerçekten delillerinin karartılması olanaksız olan bir olay var ortada. geçmişimizi geleceğe bağlayacak bir kültür varlığının yok oluşuna seyirci kalınmanın acısını içlerinde mutlaka duyanlar vardır umudundayım.

Misafir Avatar
fırıncı 9 yıl önce

fetullaha yurt yapacağız derseniz işte o zaman bu bina değerlendirilir !

Misafir Avatar
kabahat 9 yıl önce

yakupağa konağını bu halde bırakanlara evleride bu hale gelsin diyorum. herkesin gözünün önünde oluyor konağın çürümesi yazıklşar olsun.

Misafir Avatar
Orhan USTA 9 yıl önce

2012 nüfus sayımı sonuçları açıklandı. gerze'nin merkez belediye nüfusu 13,000 sınırına dayanmış ve sinop merkezin nüfusu bile azalırken gerze merkezin nüfusu artmıştır. her türlü engellemeye rağmen gerze sinop'un en hızlı büyüyen ilçesi olmuştur. hatta merkez dahil diğer ilçelerin tümü düşüşte. gerze'de öğretmenevi, cezaevi, askerlik şubesi kapatıldı. yakupağa konağı sizce niçin çürümeye terkedildi?gerze'nin büyümesi istenmiyor. ama her türlü engellemeye rağmen gerze büyüyor.

Misafir Avatar
AYANDON 9 yıl önce

bir tarih kaderine terk ediliyorsa, bir fener sönmek üzereyse. bizler önümüzü, yarinimizi nasil görceğiz ki?üstüne görev düşenler bu görevlerini bir an önce yaparlarsa, devlete ve geleceğe hizmet etmiş olurlar.

Misafir Avatar
Ali Vacit TOKMAK 9 yıl önce

2007 yılından,günümüze konağın işlerliği konusunda bir arpa boyu yol alamamışız! 2007 yılında ilçede ve ilde yapılan toplantılarda katılımcılarca getirilen önerilerin hiç biri değerlendirilmemiştir! bu sorunu sayın valimizin çözebileceği düşünülmekte! öneriye katılıyorum.katılmak isteyenlere çağrımı yapıyorum.geliniz sayın valimize bu konakla ilgili sorunlarımızı bir program dahilinde sunalım.sanırım konağın çürüyerek göz önünde çürüyerek yok olmasını istemezsiniz.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

tıkla

sanalbasin.com üyesidir

Cumhur Çetin 'den Kurban Bayramı Mesajı
CHP İstanbul 27. Dönem 2. Bölge Milletvekili Aday Adayı, Sinop Dernekleri Federasyonu(SİNDEF) CHP Komisyon...

Haberi Oku