Belören’ de “Zirat”

Yıllar Öncesinin Geleneğini Yaşatmaya Devam Ediyorlar.

Belören’ de “Zirat”

  İlçemiz Belören Köyü onlarca yıllık geleneği sürdürmeye devam ediyor. Kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olan örf ve adetlerimiz dünü bugüne taşıyan en önemli kültür mozaiklerinden biridir. Gelecek nesillere bırakacağımız ön önemli miraslarımızdan olup onların gelecekle bugün arasındaki bağı kurmalarına da en büyük yardımcıdır.

Bilmeyenler için adına “Zirat” denilen bu gelenekten kısaca söz etmek istiyoruz. Ramazan Bayramının arifesinde mezarlık ziyaretine gelenler, öğlen namazından sonra beraberinde getirdikleri ekmeklerle birlikte köy mezarlığına giderler, ekmekler bir yerde toplanarak köy gönüllüleri tarafından kesilerek karma edilir.  Mezarlık ziyaretini bitirenler mezarlığın bir yerinde toplanırlar ve okunan kuran-ı kerimi dinlendikten sonra, gönüllüler, özellikle ekonomik durumu yerinde olmayanlara daha fazla vererek ekmekleri ziyarete gelenlere dağıtırlar.

Yoksula yardım ve olanın olmayana borcu var vecibesinin hayata geçirildiği adetin özünde yatan ise paylaşmadır.

Geleneklerimizi yaşatmak için gösterdikleri çabadan ötürü Belören köyü sakinlerine teşekkür ediyoruz, geleneğin kaybedilmeden daha uzan yıllar yaşatılmasını diliyoruz.
Gerze Gündem Haber

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2012, 13:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
belörenli
belörenli - 11 yıl Önce

mezarlığı yapılmamış belörenden başka köy varmı acaba 15 gün basit arızadan ramazanda suyu akmayan köy ün neresin taktir ediyobrsunuz elörenli

hakim
hakim - 9 yıl Önce

belörenli sen bu sene bir mezarlığa git uğra hem ölümü hatırlarsın hem de yapılan mezarlığı görürsün...

banner381
SIRADAKİ HABER