Hasat Başladı

İlçemizde ilk kültür mantarı tesisinde 2.hasat başladı.

Hasat Başladı

İlçemizde, tarım arazilerinin parçalı ve ekonomik büyüklüğün çok altında olması, genç iş gücünün yetersiz olması, su kısıtı, makine kullanımının bu arazilerde verimli olmaması gibi sebeplerle tarla ziraatından istenilen verim ve ekonomik gelir elde edilmemektedir.

Bu sebeple birim alanda daha yüksek verimin ve gelirin elde edilebileceği seracılık, kültür mantarı yetiştiriciliği, alçak tünel çilek yetiştiriciliği konularında yapılan çiftçi yatırımlarının artırılması gerekmektedir. Bu kapsamda son yıllarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uygulamaya koyduğu Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programının bu konularda yapılan yatırımların artırılmasında önemli katkısı olmuştur.

2017 yılı "Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı" kapsamında MANTARCILIK konusunda destekleme almaya hak kazanan Aykut GÖKMEN isimli genç çiftçimizin projesi tamamlanmıştır. İlçemiz Sazak Köyünde 100 m2 sera sisteminde kurulan mantar üretim tesisinde ikinci  hasat gerçekleştirilmiştir.

             Günümüzde insanların beslenmede kullandıkları kaynakların verimliliği yanında çeşitliliğinin artırılması da çok önemli bir husustur. Bu kapsamda yeni gelir getirici ürün arayışına giren çiftçilerimizin üzerinde durması gereken ürünlerden biri de mantardır. Uzmanların mutlak suretle sofralarımızda olmasını tavsiye ettiği mantar, artık İlçemizde üretilmekte ve tüketiciye sunulmaktadır. Üretimin tüm aşamalarında İlçe Müdürlüğümüz tarafından takibi ve kontrolü yapılan mantar üretim tesisinden elde edilen ürünü halkımızın taze ve güvenilir bir şekilde alıp tüketme olanağı bulunmaktadır.

            Ayrıca 2018 yılı Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi programı müracaatları başlamış olup, 30 Nisan 2018 tarihine kadar devam edecektir. Ayrıntılı bilgi almak isteyen genç yatırımcılarımız Gerze İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne müracaat edebilirler.   

           Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Özbay AKKAŞ

İlçe Müdür V.

Gerze Gündem Haber

Mustafa Yoğurtçu

YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER