Sinop’taki Nitelikli Okullar Açıklandı

Merkezi sınav ile öğrenci alacak liseler ve kontenjanları açıklandı.

Sinop’taki Nitelikli Okullar Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı, “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjan tarihlerini açıkladı.

Sinop’ta merkezi sınavla öğrenci alan ortaöğretim kurumları dört seçenekten oluşuyor: Boyabat Türk Telekom Fen Lisesi(90), Sinop Şehit Ömer Can Açıkgöz Anadolu İmam Hatip Lisesi(90), Sinop Seydi Ali Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi(30) ve Sinop Fen Lisesi(90).

Merkezî Sınav isteğe bağlı olup sınava katılmak isteyenler, başvurularını 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacaklar. Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecek. Yurt dışında e-Okul Sistemi'ne kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler, Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği dikkate alınarak denklikleri yapıldıktan sonra başvurularını Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri/Konsoloslukları üzerinden yapacaklar.

Merkezî Sınav; 8'inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacak. 02 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan sınav, iki bölüm hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacak. Sınavın iki bölümü arasında verilen süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacak. Bu sürede öğrenciler okullarından ayrılamayacaklar. Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi 22 Mayıs 2018 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından renkli olarak alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00'da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacak. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracak. Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacak.

Gerze Gündem Haber

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2018, 09:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Burhan
Burhan - 5 yıl Önce

Sinop Sarı Saltuk Anadolu Lisesi nin başarısı İmam hatip lisesinden daha mi düşük. Listeye anlayışını anlayamadım. Eğitimle ilgili uygulamalarda ulusun geleceği düşünülür. Siyasî geleceğini düşünürsen o eğitim sisteminden hayır gelmez.

banner381
SIRADAKİ HABER