Kanser Taramanızı Yaptırdınız Mı?

Tüm vatandaşlarımızı erken teşhis için sağlık merkezlerine davet ediyorlar.

Kanser Taramanızı Yaptırdınız Mı?

Sinop İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Erşan kanser taramasına yönelik bir duyuruda bulundu.

“Kanser, dünya genelinde giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. Bunun yanı sıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır. Kanser oluşumunun %90- 95’inden çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilir,  tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir.

Kolorektal kanserler ise dünyada ve ülkemizde kadınlar ve erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında yer almakta olup, erken evrede teşhis edilmesiyle kolon kanseri-tedavisinde başarılı sonuçlar almak mümkündür.

İlimizde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde halkımıza yönelik kanser taramaları (meme, serviks, kolon kanseri) ücretsiz olarak yapılmaktadır. 30-69 yaş tüm vatandaşlarımızı KETEM' e ve Aile Sağlığı Merkezlerine kanser taramalarını yaptırmak üzere davet eder, Sinop Halkına saygıyla sunarım. “

Gerze Gündem Haber

YORUM EKLE
banner381
SIRADAKİ HABER