Cumhur Çetin Esenler’de tarih yazmaya hazırlanıyor

Ak Parti’nin İstanbul Adayları açıklandı. İstanbul’da önemli bir seçmen kitlesine sahip olan Sinoplular’dan hiç bir ismin aday yapılmaması tepki yarattı.

Cumhur Çetin Esenler’de tarih yazmaya hazırlanıyor

Gözler CHP’de Ak Parti’de temsil hakkı bulamayan Sinopluların gözü CHP’ye çevrildi.

CHP Esenler Belediye Başkan Adayı olmasına kesin gözüyle bakılan sitemiz yazarı Sinop Gerzeli hemşehrimiz Mali Müşavir Cumhur Çetin’in ismi ilçede heyecan yarattı. Esenler’de yaşayan Sinoplu hemşerilerimizin konuyla ilgili yorumları ise hayli iddialı. Cumhur Çetin’le Esenler’de tarih yazacağız diyorlar.

İstanbul’da yaşayan hemşehrilerimiz bir taraftan Cumhur Çetin’in adaylığına sevinirken diğer yandan yine Sinoplu CHP Küçükçekmece Belediye Başkan Aday Adayı olan Mali Müşavir Fatih Üstünbaş’ında adaylaşmasını beklediklerini bu seçime Sinopluların birlik beraberliğini yansıtması açısından CHP’de birleşeceklerini belirtiyorlar.

CUMHUR ÇETİN KİMDİR?

Almanya’da gurbetçi bir ailenin evladı olarak 8 Ocak 1973 yılında dünyaya geldi. Cumhur Çetin eğitim çağı geldiğinde ailesi tarafından Türkiye’ye gönderildi. Memleketi Sinop, Gerze, Belören Köyü'nde ilkokulu bitirdi. Her köy çocuğu gibi okuldan kalan zamanlarında tarla ve hayvan işlerinde ailesine yardım eden Cumhur Çetin köy yaşamının zorlu şartlarında her gün kilometrelerce yol yürüyerek gitti okuluna.

EĞİTİM YILLARI

Çocukluk yıllarında dahi temsil yeteneği gelişmiş olan Çetin çevre okulları ile yapılan etkinliklerde kendi köyünü temsil eden öğrenci olarak öne çıkıyordu. Çetin, Ortaokul ve Lise eğitimini Gerze’de Üniversiteyi Afyon Kocatepe Üniversitesi Muhasebe bölümünde okudu. Meslek lisesi mezunu olmadığı için üniversitenin ilk yıllarından itibaren mesleği ile ilgili bir muhasebe ofisinde çalışmaya başladı. Afyon’da Mali Müşavirlerin olduğu bir handa yer alan muhasebe bürosunda çalışan Çetin okulda aldığı teorik bilgilerini çalışarak pratiğe dökme imkanı bulmuştu. Çetin daha sonra AÜ İşletme Fakültesi’ni bitirerek eğitimini taçlandırdı.

MESLEKİ YAŞAMI

Askerlik görevini yapan ve İstanbul’a yerleşen Çetin, iş hayatına atılarak özel bir şirkette muhasebe şefi olarak işe başladı. Sonraki yıllarda çeşitli firmalarda muhasebe müdürü olarak görevlerde bulundu. 2008 yılında Mali Müşavir oldu. Branşlaşmanın önemini bilen Çetin mali müşavirlik döneminde vergi danışmanlığı, vergi inceleme danışmanlığı ve vergi mahkemeleri davalarında bilirkişi ve danışmanlık konularında uzmanlaşarak önemli başarılara imza attı. Özel şirketlere, avukatlara ve mahkemelere danışmanlık hizmeti verdi. 2016 yılında kendi mali müşavirlik şirketini kurdu.

MESLEKİ UZMANLIK VE YAZARLIK YAŞAMI

Sektörün en çok takip edilen haber portallarında, çeşitli dergilerde öneri ve görüşlerinin yer aldığı makaleleri yayınlandı. Vergi mevzuatı konusunda muhasebeciler, mali müşavirler ve avukatların başucu kaynağı niteliğinde Muhasebecinin Belge düzeni (2016), Vergi ve Cezalarından Korunma Yolları (2017) isimli yayımlanmış iki kitabı bulunan Çetin, halen ülke genelinde iş insanları, şirket mali yetkilileri, muhasebeci, mali müşavir ve hukukçuların yakından takip ettiği www.muhasebetr.com adlı internet sitesinde yazdığı makalelerle hem iş dünyasına, hem meslektaşlarına hem de gelir idaresine öneri ve katkılarda bulunuyor.

STK ve SOSYAL YAŞAMI

Gurbette doğmuş ve Anadolu topraklarında öz kültürünü almış olan Çetin, İstanbul’a geldiği günden beri Sinoplu hemşehrileri ile bağını hiç koparmadı. Çetin şehirlerde faaliyet gösteren yöre ve hemşehri derneklerinin toplumun şehre entegrasyonu ve öz kültürünü kaybetmeden kişisel gelişimine katkı sunmasının önemine STK hayatında hep dikkat çekti. Bu doğrultuda çalışmalar yaptı.

ÜYESİ OLDUĞU STK’LAR

Halen 88 derneğin üye olduğu SİNDEF (Sinop Dernekler Federasyonu) Meclis Başkan Vekilliği ve CHP Komisyon Başkanı görevlerini başarıyla yürüten Çetin, ayrıca SMMM Odası Üyeliği, Sinop Gerze Çevre Köyleri Dernek Başkan Vekilliği, Demokrat Sinoplular Platformu Üyeliği ve Çağdaş Muhasebeciler Birliği Üyeliği görevlerine devam ediyor.

SİYASET YAŞAMI

Siyaset ile daha ortaokul yıllarından itibaren iç içe olan Cumhur Çetin sol ideoloji ile yetişti. O tarihlerde Gerze’de CHP ve SHP’de gençlik kollarında çalışmalarda bulunan Çetin bir taraftan ideolojik ve siyasal gelişimini tamamlarken bir taraftan da afiş asmadan, sokakta çalışmalarına parti faaliyetlerinde aktif görevlerde bulundu. Anons arabalarında dönemin zor şartlarında el megafonlarıyla anonslar yapan Çetin parti mutfağında siyasi eğitimini aldı. Sivil toplum çalışmaları ve siyaseti içi içe yürüten Cumhur Çetin’in mesleki uzmanlığı siyaset alanında da topluma hizmet olarak öne çıktı. Çetin’in 2016 yılında yapmış olduğu “Matrah ve vergi artırımı, kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunan alacaklar ve inceleme ve tarhiyat safhasında bulunan işlemlerinde eklenmesi gerekir” ve “6736 Kanun Kapsamında yapılandırılan ve 6770 sayılı Kanunun 26. maddesiyle, 6736 sayılı Kanuna eklenen geçici 2. madde ile 2017 Ocak ayında ödenmesi gereken taksitler Mayıs 2017 tarihine ötelenmişti. Ülkemizde yaşanan olumsuz ekonomik koşullar nedeniyle, Mayıs 2017 tarihine ötelenen taksit ödeme süresinin 30 Eylül 2017 tarihine ötelenmesi gerekir” önerileri CHP Grup başkan Vekili Engin Altay’ın takibi ve CHP İzmir Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Musa Çam’ın önergesi ve destekleriyle Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu tutanaklarına girdi, Kanun tekliflerinin hazırlanmasında yer aldı.

Halen Mali Müşavirlik ve yazarlığa devam eden Çetin evli ve biri 18 diğeri 12 yaşında iki erkek çocuk babasıdır. Cumhur Çetin İngilizce biliyor.

Gerze Gündem Haber

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 16:16

Mustafa Yoğurtçu

YORUM EKLE
YORUMLAR
CENGİZ TOPUZ
CENGİZ TOPUZ - 5 yıl Önce

gerze' li̇ olmasi başka kendi̇si̇ dürüst ve güveni̇li̇r ki̇şi̇li̇ği̇ i̇le herkesi̇me dost bi̇r arkadaş olup bi̇zi̇ i̇stanbul dan gerzedeki sivil topum örgütlerine yardım ve desteğini her zaman yapmıştır, esenler belediye başkanlığı esenler için bir şanstır.

Nami Kalay
Nami Kalay - 5 yıl Önce

evet esenlerde gerzeli sinoplu çok umarım aday olabilir ama bilebildiğim chp parti yapısı aday yapmayabilir cumhur siyasette ön saflarda yeni yeni yer aldı göründü iyi bir chp li ve bilgili iyi bir insandır.ama siyaset kurtlar sofrası gibidir adama neler yaşatırlar neler.cumhura başarı şans diliyorum.

banner381
SIRADAKİ HABER