SİYASET:
Türkiye ve Mısır

Amerika Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarını üretmesi için, TAİ’nin kurulmasına himmet buyurduğunda, Mısır’a da üretilecek uçaklardan 60 adetini “Sen alacaksın.” talimatını vermişti. Türkiye’ye ise, “Sen de, Mısır’ın ürettiği zırhlı araçları alacaksın” dedi. Kahya planlıyor, düzenliyor, yanaşmalar da “başüstüne” diyerek aldıkları direktifleri yerine getiriyordu.

Buyruklar, tabii ki bundan ibaret değildi.

Askeri, siyasi, ekonomik alanlarda Amerika’nın ulusal çıkarları neyi gerektiriyor ve ihtiyacı neyse, getirdiği hükümetler de el pençe isteneni yapıyorlardı..

Çok bilinen ve yakın bir örnek olduğu için söylüyorum: Malatya Kürecik’e kurulan radar da bu örneklerden biridir. Teknoloji ve sistemlerden fersah fersah uzak bir garibim de “Düğmesi bizde!” diyecek kadar aymazca konuşmalar yapıyordu..

Bu iki ülke de bir general, Genelkurmay Başkanlığına atanmayı müteakip hemen Amerika’ya davet edilir ve bunların yakalarına madalya takılır. Madalya alanlar da mutlu ve sevinçli bir halde ülkelerine dönerler. Biri de demez ki: “Ben ne yaptım da ABD bana bu madalyayı layık gördü?” Amerika önce verir sonra da ister.

Amerikalı siyasetçiler Türkiye ve Mısır’a geldiklerinde, sadece akranı siyasetçilerle görüşmekle kalmayıp Genelkurmay Başkanlarıyla da görüşürler!..

Mübarek öncesi Mısır halkı gene sokaklardaydı. Hem Amerika hem de Avrupa hareketi destekledi. “Ilımlı islam modeli” diye devreye soktukları, orta doğuyu şekillendirme planına Mısır da dahildi, diğer ülkeler gibi. Mısır ordusu perde arkasından hareketi destekliyordu ve sonun da koşulları yeterli bulunca yönetime el koydu ve Mübareği devirdi..

Bu darbe değil miydi aymazlar? Niye o zaman şakşaklıyordunuz?
Doğru veya yanlış Mübarek de çok sevdiğiniz sandıktan seçilmiyor muydu?.

Amerika ve Avrupa, darbe demiyormuş! Bu iki yüzlülükmüş! Sizin tümünüz iki yüzlü ve utanmazsınız. Taksim olaylarına kadar hükümeti destekleyen ABD ve Avrupa bu tarihten sonra, tıpkı Mısır’da Mursi’ye yaptıkları gibi, AKEPE’ye de sırtlarını döndüler. Elbette, Türkiye ile Mısır arasında, Cumhuriyetin temel nitelikleri yönünden aşılmaz sosyolojik özellikler olduğundan, gelecek de halk hareketlerine ağırlık verecekleri ayan beyan ortada. Bunu da estetik bir diplomatik dille açıklıyorlar..

Mursi’nin, 04 Temmuz 2013 günü, Financial Times’a söylediği söze bakar mısınız? “Onlar bizi akşama kebap yapmadan, biz onları öğle yemeğinde yiyeceğiz” yemeye hazırlandığı, onlar dediği, kendisine oy vermeyen yüzde 48 oranındaki halk..

Mursi’nin el çabukluğu ile kabul ettirdiği Mısır Anayasasının maddeleri:
. Devletin dini islam, resmi dili Arapçadır. Şeriatın ilkeleri yasamanın ana kaynağıdır.
. Şeriat ilkeleri yanında sünni İslam devletini ve Müslüman alimlerin kabul ettiği kaynaklar esastır.
. Şeriat ile ilgili meselelerde El Ezher’e danışılır.

ABD ve Avrupa’nın, şunları gördükten sonra paçaları tutuşup, 180 derece çark yapmaları çok normal. Rüzgar ektiler ama fırtına biçmek zorunda kaldılar..

Dünyada, Türkiye dışında Mısır da olup bitene ağlayıp, yırtınan kimse de yok. Hale bakar mısınız? Kendi ülkesinde: “Ben laik değilim, devlet laik” diyen Mısır’a akıl veriyormuş! “Laikliği devreye sokun” diye. Mursi’de olaylar yükselirken meydan da muhalifler mi daha çok, yoksa kendi taraftarları mı ona göre karar almaya çalışıyordu. Ne kadar benziyor her şey değil mi? “yüzde elliyi evde zor tutuyorum” safsatası ve hemen arkasından yapılan toplama mitingler! Tıpkı tornadan çıkmış gibiler..

Amerikan yönetiminin sesi New York Times; “Tunus ve Mısır’ın yanı sıra Türkiye’de de İslamcı partilerin iktidar paylaşımı; kamu güvenliğinde ve hükümet olmanın laik uygulamaları konusunda kriz yaşatıyor.”

Kahya nasıl getirdiyse, öyle de götürür.
Nasıl olacağını ve zamanlamayı da kendisi bilir.

Özeti şu: “Abbas yolcu”..
İşte siyasi bağımlılık böyle bir şeydir.
Sadece zil takıp oynatmazlar, burnuna halka da takarlar..

“Dini, dünyevi amaçlarına alet eden insanlar, aslında inançsızdırlar. Bu tip insanlar için inanç, herhangi bir dünyevi amaca ulaşma da araç durumundadır..”
(Lev Nikolayeviç Tolstoy)

Osman Pamukoğlu
Hak ve Eşitlik Partisi
Genel Başkanı
Kaynak: http://www.hakveesitlik.org.tr/turkiye_ve_misir/Gerze Gündem Haber
banner381
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
vatandaş 8 yıl önce

çok sıradan bir yazı.devletler arası dostluk yoktr çıkar vardır. bir kere şeriat asmak kesmek değildir,veya iran dakide gerçek şeriat değildir lanetliyorum şahsen iranı.tc deki insanlar en azından devlet dine saygı duysun istiyor yoksa şeriatı istyen yok.ama sen kızkarddeşimi okulun kapısından örtülü diye polis zoruyla atacaksın ve bunudaa atatürkçülüğe bağlayıp halka zulmedeceksin sahte atatürkçüler..atamız hutpe okumuş ayet okumuş ismini nasıl karalarsınız.yaşlı dedelerimiz anlatır allah dediği için 3 ay hapis yatan kişiler,şapka takamdığı için intihar edenler vb o zaman bu millet neden ayklanmadı da sineye çekti...

Misafir Avatar
istanbullu 8 yıl önce

akpartiyi sonuna kadar destekliyorum.3 defa oy verdim 4.oyuda verecem.bundan başka pati yok sinop samsun duble yolları yaptı.okuyanın baş örtüsünü çözüyor. hastanelerde eskisi ğibi sıra yok.kiriz yok herkesin altlarında 25,30 milyarlık arabalar var krediler düşük,krediyle ev alan arkadaşlar var. eski hümetlerde kredi faizleri çok yüksek idi.akparti yine gelecek.sonuna kadar destekliyorum.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

tıkla

sanalbasin.com üyesidir

Ali Babacan Gerze’de
Sinop'un Gerze ilçesinde konuşan Babacan; “Haksızlığa uğrayan her vatandaşın yanında olacağız”

Haberi Oku